Ordu
DOLAR18.6143
EURO19.296
ALTIN1042.1
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Dışardaki Ordululara…

Bir paylaşımıma yorum yaparken, cümlesini, “Rabbim size hayırlı ömür versin de bizlere Ordu’yu anlatın,” sözleriyle bitirmiş Melek Özay…

Taşbaşı’nda doğup; ilkokul, ortaokul ve liseyi Ordu’da bitirsem de, uzun süre ayrı kaldım bu güzelim kentten. Daha 6 ay oldu,  ömrümün sonbaharını geçirmek için Ordu’ya geri döneli…

Heterojen kalabalıkların uğultuyla koşuşturduğu sokak ve caddeleri daha gürültülü olsa da, sanki yıllanmış şarap gibi, insana güzel tatlar sunuyor Ordu.

Artık farklı bir keyifle geziniyor yolu; trafiğe kapatılmış, binaları boyanmış, taşları yenilenmiş Sırrı Paşa Caddesiyle kesişenler. Açık bir alışveriş merkezinde dolaşıyor gibi hissediyor insan. Caddeyi sağlı sollu kuşatan mağazaların ışıl ışıl, vitrinleri, davetkâr bakışlar fırlatıyor yoldan geçen herkese.

Binlerce yıldır olduğu gibi, Karadeniz’in lacivert sularını aydınlatarak doğuyor güneş. Yine Taşbaşı Kilisesi’ne göz kırpıyor ilk önce. Yavaş ama sıcak adımlarla dolaşıyor Ordu semalarında. Sonra da, nazlı bir gelin gibi yavaşça kayboluyor Boztepe’nin ardında.

Güneş veda edip, hava karardığında, insanı büyüleyen renklerle dans etmeye başlıyor Ordu’nun dört biryanı. Kentin ışıklarını ödünç alıp, bir sihirbaz edasıyla birbirleriyle oynaşan renklere dönüştürerek yansıtıyor Karadeniz’in kıvrak dalgaları.

Denizden gelen iyot yüklü havayı içinize çekerken, başınızı biraz kaldırdığınızda, Boztepe’ye ulaşıp geri dönen ışık kümeleriyle buluşuyor gözleriniz. Sanki Orta Çağ’da geçen bir savaşı izliyormuş hissine kapılıyorsunuz birden. Teleferiğin rengârenk vagonları, sanki sahile kurulan dev mancınıklardan atılan ateş topları gibi ışık saçarak saplanıyor Boztepe’nin bağrına.

Akşamın karanlığında kendini seyredenleri, birbiriyle dans eden renklerle karşılayan Karadeniz; mavinin bin bir tonuna bürünmüş uçsuz bucaksız bir enginliğe dönüşüyor, güneş yüzünü gösterdiğinde.

Doğa cömert davranmış, Boztepe’nin zirvesinden başlayıp, kentin ovalarına dek uzanan yeşilin her tonuyla bezeli bir gelinlikle sarıp sarmalamış Ordu’yu. Üstelik dört bir yanına mor beyaz menekşeler de serpiştirmiş, bu yeşil gelinliğin…

Üstelik dili, dini farklı da olsa nice insanlar, nice güzellikler katmışlar, Karadeniz’de bir inci gibi parlayan Ordu’ya. Asırlık Yalı Cami de bizim, Taşbaşı Kilisesi de. Bu yüzden insana farklı bir haz veriyor, Karadeniz’de sahilinden otoban geçmeyen tek il olan Ordu’da yaşamak. Büyük bir minnetle anmamız lazım, yüreğinin güzelliğini, yapıtlarıyla Ordu’ya yansıtan tüm insanları.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar