Ordu
DOLAR18.6321
EURO19.5161
ALTIN1056.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Doğalgaz değil cep yanıyor…

Karakışın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde konutlarda doğalgaz değil, adeta cepler yanıyor. Yüksek faturalar karşısında şoke oluyor vatandaş.

Pahalı doğalgazdan ötürü neredeyse kombileri açmaktan çekinir hale geldi insanlar. Hatta belirli süre çalıştırıp, kapatıyor. Donmamak için battaniyelere sarılıyor. Ne yapsın başka? Çünkü kabarık faturaları ödemeye maddi gücü elvermiyor.

Dünyada ederi düşmesine karşın, önceden yapılan anlaşmalardan dolayı Türkiye, doğalgazı üreticiye pahalı satan ülke konumunda.  Birçok ülkede doğalgaz fiyatları 1990’lar düzeyinde. 2005 yılı fiyatlarının 7’de birinde Son 1,5 yılda tam 2,5 kat düştü. Doğalgaz fiyatı yüksek oranlı artan tek ülke Türkiye (Murat Muratoğlu-SÖZCÜ).

Arz fazlalığından dünyada fiyatı düşmesine karşın, bizde ise artıyor, vatandaşın yemeğini aşını pişirirken, konutunu ısıtırken aynı zamanda cebini yakıyor. Son 1,5 yılda doğalgaza yüzde 53,8; elektriğe ise yüzde 70 zam geldi. Her iki temel tüketim maddeleri bu zamdan ötürü yurttaşın faturalarını şişirdikçe şişiriyor.

Peki, dünyada düşerken bizde neden artıyor. Bilindiği üzere Türkiye doğalgaz gereksinimini büyük ölçüde Rusya, İran ve Azerbaycan’dan karşılıyor. Bir de tankerlerle Cezayir’den getirilen sıvılaştırılmış gazla. Rusya, İran ve Azerbaycan ile dolar üzerinden yapılan anlaşmalardaki rakamlar bugünkü dünya fiyatlarının hayli üzerinde. Anlaşmaların bağıtlandığı dolar üzerinden o ülkelere para ödendiğinden, diğer ülkelerde gerilemesine karşın ülkemizde tüketiciye pahalı satılıyor.

Tabii, doğalgazdan alınan yüzde 18 oranındaki KDV faturaları kabartırken, olan yurttaşa oluyor. Kombiyi 40’da 50’de belirli süre çalıştırdıktan sonra tamamen kapatıp battaniyelerle arkadaş oluyor.

Elbette ki, doğalgaz fiyatı ucuzlayabilir. Malum, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyan “TürkAkımı Doğalgaz Boru Hattı” geçtiğimiz günlerde Erdoğan ve Putin tarafından açıldı. Suriye ve Libya konularında her iki liderin yakın dost olduğu da aşikâr. Dostluk çerçevesinde Rusya ile yeni bir anlaşma yapılıp fiyatlar revize edilemez mi? Bal gibi yapılır. Kendi gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya satan Putin, Türkiye’nin bu yöndeki talebine nasıl karşı çıkabilir ki? Aynı talep, bir başka dostumuz Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’e de sunulabilir. Öyle, ya Türk kardeşimiz değil mi kendisi?

Bu arada, doğalgaz depolama alanlarının ne denli önemli olduğu şu günlerde bir kez daha ortaya çıktı. Hala, yeterli depolama alanlarına sahip değil Türkiye. Yapımı sürenler var, ama ne zaman biteceği belirsiz.

Doğalgaz üzerindeki yüzde 18’lik KDV oranı çok yüksek. Halkın ulaşamayacağı birçok lüks tüketim maddelerinde KDV oranı çok düşükken, hatta sıfırken doğalgaz gibi temel tüketim maddesinden yüksek oranda vergi almak ne adalete ne de vicdanlara sığar.

Eğer, doğalgazda KDV yüzde 1’e indirilse faturalar şişmeyecek, halkın cebi de yanmayacak. İçinde bulunduğumuz karakış günlerinde doğalgazdaki KDV oranı düşürülse ya da sıfırlansa kötü mü olur. Hiç de olmaz, aksine dar gelirli vatandaşın yüzü güler. Yaparlar mı peki? Sanmıyorum. Çünkü o vergi Hazine’nin gelir kaynağı. Oysa başka yerlerden alınacak öyle çok vergi var ki. Yani,  doğalgaza yüksek para ödemeye, battaniyelere sarılmaya devam.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar