Ordu
DOLAR18.63
EURO19.2595
ALTIN1042.9
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

reader

DOĞRU BİLGİ ÇAĞRISI 

İnanç,hak, adalet, özgürlük, vicdan…gibi değer yargıları, milletler çatışmasında hep kullanılageldi gidiyor. Nasıl mı? Aldatma, hile, tuzak silahı yalan ve yanlış bilgilerle. Manas Destanı çok güzel anlatır bu gerçeği: Çinli komutan Almambet, hükümdarı Esen Han haksızlık yaptı diye isyan eder, Manas’a sığınır. Esen Han da hükmetme duygusundan yararlanarak kol kanat çalar Manas’tan. Böyle süregitmiştir hep mücadeleleri. En etkili silah hep yalan ve yanlış bilgidir. Destan hep sahnede. Oyuncular değişiyor sadece. Milletin cevap verebildiği ve netleştiremediği gerçekli-sırlı şu sorular bu yüzder iç içe: Ne hileler-tuzaklar çıktı 15 Temmuz millet destanı sonrası ortaya! Görmedik mi? Merhum Erbakan’a karşı çevrelenen lideri terk eden arkadaşları şimdi niye muhalif masaya oturdu, hesap ne? Gel de anla! O günkü el birliği bukalemun yönlendirmesi miydi? Kopuşlar, ekonomik politika değişiminden mi? Aldatıldım denmişti ya hani! Ekonomik aldatılma da vardı da ancak mı fark edildi yoksa yeni mi? Masa, güçlendirilmiş parlemento diyor da başta liste belirlemek olmak üzere tüm siyasi tercihler kanıtlı halk temayülüyle yapılacak sözü niye etmiyor acep?

Sorular sorular… kafası karışan insanlar! Siyasî çekişmelerin millete zarar verdiğini hesap etmeyen akıllılar… Emperyalist taarruz olduğu netleşmiş terör mücadelesinde bile hâlâ birlik sağlanmadı, ne acı! Başkanının Savunma Sanayini bile horladığı Mersin Belediyesi ikramı yemek kuyruğu, gruplu partilere hazine yardımı ne mesaj? Millete soruldu mu bu karar? Allah’ım idrak ver!

Yanlızca güvenlik güçleri mücadele ediyor terörle. Aydınların bilinç ve uyanıklık sağlamada zerre katkısı yok! Orduyu karalayan hekim, terör örgütünden onurlu övgüsü alıyor. Film yönetmeni ödülünü ona ithaf etti diye alkış-tebrik yağıyor; tek aktör tepki koyunca millet gözünde kahramanlaşıyor. Cumhuriyet gazetesi, masadan şu demeci manşetliyor: Terör eylemleriyle kurguya taviz yok! Kurgucu kim? İma iktidar değilse, belli ki iktidar destekçisi öyle mi? Dehşet verici bu söz nasıl edilir? Devlet Bey’in de önceki hafta ittifak hatırına ayakta alkışlanan sözüyle çelişkiye düşmesine de şaşakaldı millet! İhtimal yanlış bilgilerle fikri çelindi. Bakan Soylu doğru bilgiyle tepki koydu ya nezaket gereği ABD’nin taziyesine lider teşekkürü, tepki diline dolanıverdi. Bu tepkiyle koparılan fırtına millî  menfaat sürükledi sanki! 6 devlet bir millet diye bir araya gelinmişti ama onların içinde tek biz ABD teklifi Ukrayna’ya tazminat lehine oy verdik. Hani birdik, bilgi iletişimi niye sağlanamadı? Çok yönlü saldırılar karşısında olduğumuz açık! İç-dış birlik gücü oluşturmak şart olmadı mı hâlâ? Yaygın iletişimle körüklenen kirli bilgi denizinde dağılıp boğulmamak için her aydını, şu şiirimle sorumluluk ve millî birlik duygusu içinde doğru bilgi araştırmasına ve çok yönlü düşünmeyeçağrıyorum:    

DOĞRU BİLGİ 

Yanlış bilgi, fikri çeler,
Kapılan hep yanlış eder.
İşte böyle şaşar beşer;
Karayola sapar da düşer.
Doğru bilgi akla rehber,
Ara, sor, bul devşir başa!

Dersen hep doğru gidelim,
Doğru bilgin hani bilelim?
Laftan değil, işten görelim.
Kanıt sun, idrak edelim.

Doğru bilgi yâr, seçelim;
Ara, sor, bul devşir başa!

Gıda, temel hak değil mi?
Sağlık için şart değil mi?
Eksik alan çok değil mi?
Halka geçim dert değil mi?
Bu, doğru bilgi değil mi?
Ara, sor, bul devşir başa!

Dersin ki üret ey millet!
Düzelir bütçemiz sabret,
Sabrı çevrenle model et,
Var mı hiç denge, adalet?
Doğru bilgi güç, dirayet;

Ara, sor, bul devşir başa!

Yanlış bilgi düşman fendi,
Bozar ancak insan kendi,
Öğren, neyle atan yendi?
Doğru bilgi can, kan verdi.
Doğru bilgi şart efendi!
Ara, sor, bul devşir başa!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar