Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Halil ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Mail: [email protected]

reader

Doğru bilinen yanlışlar!

Sportif çalışmalarda farklı metotlar kullanılmakta, tüm antrenörlerimiz kendi deneyim ve bilgileri ışığı da birçok farklı çalışma usulleri geliştiriyor. Hedef ulaşan çalışma başarılı olarak kabul edilir. Ancak insana psikolojik ve fizyolojik açından nasıl bir fayda, zarar, yıpranma veya kâr sağlamıştır. Bu konuya dikkat etmek gerekir. Antrenör veya antrenman programları uygulatan eğitimciler bu a dikkat etmeleri gerekir. Geleneksel tarz ile bilimin ve ilmin ışığında yapılan çalışmalara titizlikle dikkat edilmesi gerekir. Bu çalışma metotlarını yaptığı branşa göre bilim ve ilmin ışığında gerçekleştirmek daha doğru davranış olacaktır.

Aerobik Egzersizlerle (AE) güç egzersizlerini (RE) ardışık yapmak (concurrent Egzercises = aynı zamanda, antrenmanda yapılan egzersiz = CE)

Direnç (Resistance) egzersizlerini (RE) gelişim etkisene zarar vermekte. (Weider Research clinic 2007/2011) maximal kas fibrilleri gelişimini engellemektedir. Birbiri ardına yapılan bu tip egzersizlerde (CE) bariz miyosin ağır zincir (MHC- Miyasin Heavy Chain) büyüme etkisi görülmekte, fakat miyosin ağır zincir II a fibrilllerinde gelişme görülmemekte. Buradaki zarar veren mekanizma tam olarak açıklanamamakta fakat faktörlerin hepsi bilim adamlarınca kabul görmektedir.

(SC) uydu hücrelerin (satellite Cells) Çok aşırı ağır ve çok zorlu egzersize cevabı kas adaptasyonunu engelleme olarak görülmekte. Belirli kas fibrili tiplerini direnç egzersizlerine cevap verdiği uydu hücrelerin direnç egzersizlerine uyum sağlayarak geliştiği gözlemlenmekte. Aerobik egzersizler, kuvvet ve hipertrofi egzersizleri ile aynı anda, ardışık yapıldığında, kardan en çok zarar gören kuvvet ve hipertrofidir.Hass Tripplet, Wilmore, Kenney, Costil .L.Sanders

ARAŞTIRMA

28 Üniversite öğrencisi ile yapılan araştırmada 1. Grup gençler önce sağ ayaklarını kullanarak Leg extension (otur ayak ger) hareketini 4 set 10 tekrar ve 1 kere de kaldırabildikleri ağırlığın % 75 ile (1 Reps Max) yaptırılmış, sonrasında da Leg press hareketlerini aynı sistemle tamamlamışlar.

2. Grup genç denekleri 90 dakika % 60 maximal vol O2 seviyesinde bisiklete bindirilme hemen öbür ayakla direnç egzersizi ve ardışık egzersiz yaptıktan sonra yaptırılmış. (önce ayak germe , leg extension, leg press ve sonra 90 dakika bisiklet ile ardışık karışık egzersiz (AKE) yaptırılmış.).

Egzersiz öncesi hemen bacak vastuslateralis kasından biopsi, denemeden 4 gün sonra yine aynı kastan biopsiler yapılmış.

Kas fibril başına düşen uydu hücereler, uydu hücrelerin aktivasyonu, miyosin seviyeleri , enzim ve ATP, crp, laktik asit , growthhormon (büyüme hormonu GH) Kas firil tipleri, uydu hücre densiteleri, direnç egzersizleri ile aerobik egzersiz mukayeseleri, miyosin heavy chain (MHC) 1 kas fibrillerinin satellite cells (uydu hücre) densitelerinin artması (direnç egzersizleri) sonrası araştırıldı.

Sonuç olarak uydu hücrelerin direnç egzersizlerine cevabı; hemen direnç egzersizlerinden sonra aerobik egzersizler yapıldığında bozuldu.

Miyosin ağır zincir 1 uydu hücre yoğunluğunda ki artan yalnızca direnç (ağırılk) egzersizleri yapıldığında daha çok arttığı görüldü, ağırlık egzersizi sonrası hemen yapılan uzun süreli yavaş tempoda ki (SİLD = Slow Intensity Long Duration) yani Aerobik egzersizler sonrası biopsilerde kas gelişim enzimleri ve glikojen yapılar, protein sentezi düşük bulundu.

3. Bu araştırmada fizyolojik ortamın aerobik egzersizler tarafından uyandırıldığı, neticede ilave miyonüklei (kas hücresindeki protoplasmik kromozon içeren yapılar) lerin maksimum kas fibrilleri büyümesi ve bunun neticesi olarak güç meydana getiren kapasitenin harekete geçirildiği gözlemlendi. (J.M. Ludragen & Stein haus 2011)

Yine 4 Gruplu Araştırmada

* 1. gruba yalnız dayanıklılık (Aerobik)

* 2. Gruba güç geliştirici ağırlık direnç egzersizleri

* 3. Gruba önce dayanıklılık 60 dakika AE den sonra 40 dk. Güç çalışması

* 4. Gruba ise önce güç geliştirme (30 dk) ve sonra da 60 dk. Cardio – dayanıklılık (AE) yaptırılmış. TEST 1 ay sürmüş.

ÖNEMLİ SONUÇ

SONUÇTA : Tüm kas fibril çeşitleri değişik tarzda gelişim ve kötü gidiş gösterirken, en iyi dayanıklılığın yalnızca dayanıklılık egzersizi yapanlarda artığı, en iyi güç geliştirmenin de yalnızca aerobiksiz ağırlıklı direnç egzersizleri ile geliştiği ölçümlerde tespit edilmiş.(AE) Aerobik ile RE ( direnç egzersitlerinin ) ana aerobik egzersizlerin birbirleri içine karıştırılıp aynı antrenman içinde, ardışık yapılmasının kas özel gelişim enzimlerini ve birçok fizyolojik, biokimyasal yapılar olumsuz (negatif) etkilediği gözlenlenmiş. (* Triplett, Newton, patton, gordan, reynolds, Desschenes,Wilmore,hansen,Costil,Kenney 2012).

Bu çalışmadan çıkan derste tektip motor özelliğe yönelik egzersizin (single – Mode training) performans artırmada daha faydalı olduğu, aynı gün ve aynı antrenmanda kuvvet ve dayanıklılık egzersizlerini ayrılmasında fayda olduğudur.

N.EKIN tezinden yararlanılmıştır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar