Ordu
DOLAR16.861
EURO17.6081
ALTIN980.51
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Doğru meslek nasıl seçilmeli ?

Dünya eğitim liginde en alt sıralarda yer alan Türkiye'de birçok insan seçtiği, eğitim gördüğü mesleği icra edemiyor. Ülkemizde üniversite kazanmak o mesleği yapacağınız anlamına asla gelmiyor. Başta siyaset olmak üzere birçok etkili faktör rol oynuyor. Liyakat ülkenin en önemli ve en ciddi sorunların başında gelmektedir. Biz yine de yazımıza politikadan uzakta devam edelim. Ve gençlerimize faydalı olmanın yoluna bakalım. Sevgili Gençler! Meslekte başarılı olmanın, ilerlemenin belli kuralları vardır. Meslek seçimi, eğitim görülecek üniversiteyi seçmekle başlanır. Fakat gerçekte gittiğiniz çoğu üniversite insanı ne meslek sahibi yapar, ne de seçilen meslek okunan bölümle bağlantılı olur. Yazı bu kararınıza yardımcı olma gayesi taşımaktadır. Çocukken sıklıkla duyduğumuz ''büyüyünce ne olacaksın?'' sorusuna çabucak, hevesle ve genelde benzer cevaplar verirdik. “Doktor olmak istiyorum, hayalimde pilotluk var” Ancak, büyüdükten sonra iş değişiyor. Türkiye'de, çarpık eğitim sistemi, fırsat eşitsizliği ve çevre baskısı yüzünden günümüz şartlarında çoğu insan hayal kurduğu, keyif alacağı işi yapamıyor.     

Meslek seçimi insanın hayatında vereceği en önemli kararlardan biri. Sevdiğin işi yapmak mı yaptığın işi sevmek mi? Asıl mesele bu! Zevkle yapabileceğin meslek konusunda kafanın bir köşesinde mutlaka bir fikrin vardır. Bazen hayat şartları, bazen kendini tanımamak, mesleği tanımamak, eğitim kurumunu araştırmamak, aile baskısı, toplumsal beklentiler gibi genel tercih hataları yanlış meslek seçimine yol açabiliyor. Ortaöğretimi bitiren gençlerin, yükseköğretim programları hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları ve bu nedenle doğru sıralamada güçlük çektikleri görülmektedir. Bir mesleği seçerek bir yaşam biçimini seçmiş oluyorsunuz. O nedenle iyi düşünmeden alınan kararlar pişmanlıkla sonuçlanıyor. Hangi mesleği seçmeniz gerektiğini bulmak için kendinizi tanıyarak işe başlamalısınız. Öncelikle güçlü yönleriniz ve becerileriniz neler kendinize sormalısınız. Böylece hangi işin sizi hoşnut edeceğini bilirsiniz.

Kabiliyetleriniz neler? Okul hayatınız boyunca hangi sahada iyiydiniz? Hangi işin size uygun gelip gelmediğini bir düşünün. Böylece neyi aradığınızı bulmakta ve belirlemekte zorlanmazsınız. Aileniz, arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizin fikirlerini almayı sakın ihmal etmeyin. Bir işi sevmenizi sağlayacak etkenlerden en önemlisi çalışma ortamıdır. Ofiste, belirli saatler dâhilinde çalışmak mı, yoksa daha serbest çalışabileceğiniz iş mi ilginizi çeker? Bazı meslekler özel eğitim ve yüksek bir bütçe gerektiğinden meslek seçimine karar vermeden önce ekonomik müsaitliğinizi gözden geçirip hayallerinizin peşinden koşmalısınız. Karakterinizin mutlu bir kariyer yolunda kilit faktör olduğunu asla unutmayın! Kendinizi geçmişinizle sürekli bir çatışma içinde bulmamak için adımlarınızı sağlam atın. Nereye gittiğini bilene, dünya kenara çekilip yol verir. Yolunuz ve bahtınız açık olsun!..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar