Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Doğrusu da bu…

İşçi sendikalarının ısrarlı talebi sonunda karşılık buldu. İşten çıkarmalar üç ay süreyle yasaklanıyor.

Salgın krizinden ötürü kapanan küçük işyerlerinde çalışan emekçiler bir anda kendilerini kapının önünde buldu. Faaliyetleri askıya alınan bakkal, market, berber, kuaför, lokanta, kahvehane, kurye gibi hizmet sektöründe çalışanlar işini, aşını yitirdi. AVM’lerin kapanması sonucu burada çalışanlar da olumsuz etkilendi.

Ne zaman sonlanacağı kestirilemeyen virüs belasından dolayı kepenklerini indiren işyeri sayısı çoğalıyor, beraberinde işe son vermeler tırmanıyor. Bu dönemde 5 milyon emekçinin işini yitireceği belirtiliyor. Kötü tablo üzerine işçi sendikaları konfederasyonları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler hükümete, “işten çıkama yasaklansın” diye günlerdir çağrıda bulunuyor. Küçük işyerleri ile işletmelerde başlayan iş fesihlerinin zincirleme olarak büyük işletmelere de yansıması kaçınılmazdı. Sorumlu birçok işveren işçi çıkarmayacaklarını duyurmasına rağmen emekçiler yine de kaygılıydı. Her an işlerini kaybedecekleri korkusunu hissediyorlardı.

Kamuoyunda beklentilerin artması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine işten çıkarmaların üç ay süreyle yasaklanmasını öngören yasa taslağı hazırlandı. Görüşleri alınmak üzere işçi ve işveren örgütlerine gönderilen taslağa göre, iş yasasına eklenecek geçici madde ile her türlü işçinin sözleşmesinin işveren tarafından üç ay süre ile feshedilmesi yasaklanıyor. Cumhurbaşkanı fesih yasağı süresini altı aya dek uzatmaya yetkili olacak.

Fesih yasağı süresince işveren, işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek. Bu sürede çalışana İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 39.24 lira ücret desteği sağlanacak. İşçi sendikaları işten çıkarma yasağının yanı sıra ücretsiz izin uygulamasının da yasaklanmasını talep ediyordu. Ancak taslakta ücretsiz izin maddesi yer aldı.   İşçiye belirli süre iş güvencesi getirilirken, karşılığında  işverene ücretsiz izin kolaylığı sağlanıyor. 62 maddeden oluşan taslağın ilgili kuruluşların görüşleri doğrultusunda netleşerek kısa sürede yasalaşması bekleniyor.

Elbette, şu kriz döneminde emekçiyi belirli süre olsa da koruyacak adımların atılması olumlu. Doğrusu da buydu. İşçi sendikaları konfederasyonları, özellikle DİSK “ işten çıkarma yasaklansın” çağrılarını mart başından bu yana sürekli dile getiriyordu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, katıldığı her televizyon programında, basın açıklamasında konunun gündemde kalmasını sağladı, dikkatleri buraya topladı. Onun için DİSK ve Genel Başkanı’nın bu adımın atılmasında büyük payı var.

Asıl salgın sonrası ekonomide, üretimde, istihdamda neler yaşanacağı, nelerin olacağı merak konusu. 2008’deki krizden daha ağır olduğu belirtilen şimdiki krizin etkilerinden ötürü umarım işyeri kapanmaları ve iflaslar yaşanmaz. Yoksa, en fazla 6 ay sürecek işten çıkarma yasağının ardından çok sayıda emekçi işini kaybedebilir. Dileğimiz krizin en az hasarla atlatılması.

Evinize ısmarladığınız gıda paketlerini, kolileri, postaları, maskeleri getiren asgari ücretle çalışan kuryeleri, market ve PTT çalışanlarını, diğer emekçileri sakın unutmayın. Yapacağınız yardım ile zor günlerde bütçelerine katkı sağlayın. İnsanlık, dayanışma ve yardımlaşma en çok bugünlerde ortaya çıkmalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar