VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9592
EURO18.4186
ALTIN1035.9
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

DOĞU AKDENİZ SATRANCI

Hep söylüyorum, Türkiye'nin güvenliği denizlerden geçiyor.  09.08.2017 tarihinde bu köşeden ''İstikbal Denizlerdedir'' demiştim. Eğer tarih okuduysanız ve dünya siyasetini yakından tanıyorsanız bunu anlamanız zor değildir. Tespitlerimizdeki diğer önemli kaynak ise Türkiye'nin yeminli  düşmanlarının hepsinin denize kıyısı ülkeler olmasıdır. Muhtelif defalar yazdım, televizyon programlarında anlattım, anavatanda güvende yaşamak ve dünyada söz sahibi olmak için denizlerde var olmak mecburiyetindeyiz. Türkiye, denizlerde hakkını korumak ve kullanabilmek için askeri, ekonomik ve siyasi açıdan en güçlü döneminde.

Son günlerde dünyanın kalp atışlarının hızlandığı Doğu Akdeniz'in etrafında enerji paylaşım kavgası yaşanıyor. Gelişmeler üzerine bölgedeki haklarını korumak üzere harekete geçen Türkiye, kendi sondaj gemisi Oruç Reis'i devreye sokarak, sondaj faaliyetlerine hız verdi. Bilindiği üzere Fatih gemisi ismine yakışır şekilde Karadeniz'de devasa ölçekte bir doğalgaz kaynağı keşfederek büyük bir ''fethe'' imza atmıştı! Bu keşif Türkiye’nin enerji ticaret merkezi olması hedefi doğrultusunda atılan çok değerli bir adım. Aynı müjdeli haberi Oruç Reis'den de bekliyoruz. Türkiye’nin kıta sahanlığında yaptığı arama faaliyetleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) rahatsız ederken, gerilim Doğu Akdeniz'de tacize kadar uzadı. Büyük bir satranç tahtasına dönüşen Doğu Akdeniz’de gerginliğin tek sebebi Yunanistan'ın bölgede deniz yetki alanları hâkimiyetine yönelik saldırgan tutumu ve Türkiye'yi enerji kaynağından uzak tutma çabalarıdır. Türkiye'nin seri hamleleri karşısında haydut İsrail ve Mısır ile şer ittifakı kuran Yunanistan ve ''soğan cücüğü'' GKRY’in hain planları suya düştü! Türkiye, iç ve dış düşmanlara, ilaveten aleyhine yapılan çalışmalara rağmen Kıbrıs garantörlüğü ve uluslararası hukuka dayanan haklar kapsamında sondaj çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor.

Kesin olan şu; Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki sahaları anlaşması, Doğu Akdeniz’de tüm dengeleri değiştirdi. Çünkü bu anlaşmayla taşlar yeniden diziliyor! Türkiye'nin Akdeniz’in Doğusunda deniz sınırlarını belirlediği yeni haritayı dünyaya resmen ilan etmesiyle coğrafyadaki projelerin bir parçası haline gelmiş oldu. ''Ankara'nın'' tavrı net. Eski Türkiye artık yok. Türkiye artık Türkiye'den büyüktür!..

Şunu akılda tutmakta sayısız fayda var. Harbin uzaya sıçraması halinde bile denizlerin derinliklerinde deniz hâkimiyeti hüküm sürecektir. Konusu ''deniz'' olan bütün yazılarımı neredeyse aynı klasik ifadelerle bitiriyorum. Düşman eskiden toprağın üstünden geliyordu, şimdi dalgaların altından ve üzerinden gelecekler. İstanbul Karadeniz'in, Çanakkale Ege'nin kapısıdır. Kapıyı kapalı tutan Türkiye denizlere egemen olur. Yeni yer yoktur, yerler bitmiştir. Yeni yol vardır, yol zindan karası denizin dibindedir...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar