Ordu
DOLAR15.9024
EURO16.813
ALTIN939.00
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

DOKTORLAR YURTDIŞINA KAÇIYOR!

Türkiye’den yurtdışına yeni bir hayat kurmak için gidenlerin sayısı, özellikle de eğitim düzeyi yüksek olanların sayısı artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42 oranında artışla 253 bin 640 kişi Türkiye'den göç etmiş.Bir insan doğup büyüdüğü ülkeden niçin ayrılır? Bu sorunun çok sayıda cevabı bulunmaktadır. Birincisi, ekonomik sebepler. İkincisi, ailevi nedenler. Üçüncüsü, yönetimdeki sorunlar. İnsanlar kendileri ve aileleri için kaliteli bir hayat ve güvenli bir gelecek için göçüyorlar. Bu satırların sahibi de senelerce İngiltere ve ABD’de çalışmak mecburiyetinde kalmıştı.

Peki ya doktorlar neden göçüyor? Zor, zahmetli ve uzun bir eğitim sürecinden geçip tıp fakültelerinden mezun pek çok doktor Türkiye’yi terk ediyor. Kelimenin tam anlamıyla ‘doktor göçü’ yaşanıyor. Hepsinin bahanesi ve gerekçesi farklı. Popüler ve her çağda geçerli bir meslek olmasından dolayı eskiden doktor olan birinin hayatının kurtulduğu düşünülür, en azından rahat bir maddi imkana kavuşacağına kesin gözüyle bakılırdı. Bundan dolayı eğitim amaçlı gittikleri ülkelerde kalanlar dışında doktorların yerleşmek veya çalışmak gayesiyle başka ülkelere gidişi nadir görülürdü. Ancak bu durum son yıllarda tersine döndü. Bilhassa birkaç sezondur yüzlerce doktor başta Avrupa kıtası olmak üzere farklı memleketlere çalışma amaçlı gitti. Bu konudaki haberler medyada da sıkça yer almaktadır. 2012'de sadece 59 doktor yurtdışına yerleşirken bu sayı her yıl katlanarak arttı. Korona virüs salgını şartlarına rağmen 2021'in ilk beş ayında giden doktor sayısı 400'ü geçmiş. Doktorların favorisi İngilizce dili konuşulan ülkeler. Görünen o ki pandemi koşulları bir kısım doktorların yurtdışına gidişini azaltmadı.

Faydası olması dileğiyle ilgilisine çeşitli şahsi analiz ve bilgilerimizi paylaşalım. Uzaktan başlayalım. Amerika’da sağlık sektöründeki insanların çalışma imkanları ve şartları çok ağır. Ülkede can ve mal güvenliği bazı bölgelerde oldukça tehlikelidir. İngiltere’de sağlıkçıların büyük bir nüfusu Hintlilerden oluşmaktadır. Ülke para birimi olan Sterlinin (Pound) uluslararası piyasadaki kıymetine aldanıp Ada’da sağlık hizmetlerinin düzgün işlediği fikrine kapılmayın. Hastanelerde tarifsiz devasa sorunlar yaşanıyor. Yaşadığım dönem içinde King’s College ve Saint Thomas hastanelerinde genel cerrahi ve plastik ünitelerinde ameliyatlar olmuştum. Çoğu operasyonları öğrenciler yapıyor. Mutlaka umut kapısı arayanlar için en doğru ve cazip adres Kanada’dır. Çeyrek asırdan fazla süre resmi göçmenlik programı çerçevesinde doktor, hemşire ve ebe kabul etmektedir. Zenginliği, emniyeti ve sosyal politikalar yönüyle öne çıkmaktadır. Toronto ilinin de yer aldığı Ontorio eyaletinde nüfus yoğunluğu nedeniyle yaşam masrafları oldukça fazladır. Batı eyaletlerinde çalışma ve konfor imkanı oldukça bol. Çok sayıda etnik grubun merkezi olan Manitoba ve zengin doğal kaynaklara sahip ticaret merkezi Alberta eyaletleri idealinize ve bütçenize uygun yerlerdir.

Şimdi de yakın diyarları anlatalım. Defalarca ziyaret ettiğim BAE’nin turizm ve fuar şehri Dubai’yi ele alalım. Yedi emirlikten biri olup kozmopolitik yapısıyla her türlü iş sahası açıktır. Her yıl Ocak ayı sonunda sağlık fuarı düzenlemektedir. Sağlıkta müthiş bir rekabetçi ortam var. Yabancı devletlere ait hastanelerin de yer aldığı organize sağlık bölgesinde onlarca devasa şifahane hizmet vermektedir. Ayrıca kentte bir Türk hastanesi de faaliyet göstermektedir. Sharjah, en fazla sağlıkçıya ihtiyaç olunan emirlik olup yakın zamanda dünya ölçeğinde büyük sağlık tesisleri yapılmıştır. Katar’da hem uzman doktor hem de sağlık ocağı benzeri işletmeler açığı günden güne artmaktadır. Halihazırda hastanelerde kalifiye doktor bulmak güç. Bu eksikliğini İran, Suriye ve Hindistan uyruklu sağlıkçılardan karşılamaktadır. Sayılarının azlığı nedeniyle diş doktoru mesleğine de çok büyük talep olmaktadır. Muayene ve tedavi ücretleri çok fahiştir. Körfez bölgesinin tartışmasız en fazla sağlık hizmetine muhtaç ülkesi Umman’dır. Ülkede oldukça yaygın olan Sağlık Turizmi acenteleri her yıl binlerce hastayı tedavi amaçlı olarak yabancı ülkelere göndermektedir. Sağlıkçı olarak çalışmak mümkün. Suç oranının sıfır düzeyinde seyrettiği bu refah ülkesinde bir hastane kurulmasının sosyal, kültürel ve ekonomik kazanç getireceğine şüphe yoktur.

Özetin özeti; dış göç, insan kaynağının erozyonudur.Üniversite mezunlarının, toplam göçmenler içindeki payı gün geçtikçe artıyor. Eğitim sistemi çökmüş ve insanların sokaklarda rahatça dolaşamadığı bir ülkede çocuk yetiştirmek istemeyenleri suçlayamazsınız. Lafla peynir gemisi yürümez! Ankara’nın, ‘’beyin göçünün’’ nedenlerini iyi analiz etmeleri ve tedbir almaları gerekiyor. Söyleyeceklerim bunlar…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar