Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Dolar güzellemesi

Türkiye’nin 70 sente muhtaç olduğu günler çok gerilerde kaldı. Cebinde 10 dolar bulunanı artık tutuklamaya kalkmıyorlar. Bankalar arası para transferlerinde de sorun olduğunu sanmıyorum. Çoğu bankamız “yerli” değil, yabancı ortaklıkları var. Bunlar arasında BDKK’nın kararlarına aykırı uygulamaları olanların kulağının çekildiği biliyoruz. Sular çabuk duruldu, üç yabancı bankanın döviz almalarına getirilen yasak kaldırıldı. 

Ekonomiden anlayanların söyledikleri, şu an bankalardaki mevduatının yüzde 50’den fazlası dolar. Tabii yastıkaltı bu hesabın dışında…

*** 

Para güvenli alanı sever, ya da para parayı çeker, konumuz dışında…

Benim takıldığım 60’lı yıllarda ABD’nin 500 milyon dolar yardımı… (O yıllar IMF var mı yok mu bilmiyorum)  Bildiğim, sağır sultanın bile duyduğu ABD’nin 500 milyon dolar vereceğidir.

İstanbul gazeteleri haberi manşetlerinde verdiler! Yerel gazetelerde de 500 milyon dolarla nelerin yapılabileceği tartışılmaya başlandı.

Türkiye NATO üyesi Batı ittifakı içinde ya… ABD dostu, saygın bir ülke!

O yıllarda da “muhalif” basın vardı. ABD’nin neden kesenin ağzını açtığı... bu yardımın arkasında nelerin olduğu tartışılıyordu.

*** 

 

Cehaletimi bağışlayın, yaygın basında: “ABD, Türkiye’ye vereceği 500 milyon doların ilk 250 milyon dolarını serbest bıraktı,” gibi absürd bir haber çıktı.

Şafak attı tabi… Para verildi, istediğimiz gibi harcayacağımızı sandığımız dolarları, dolar olarak alamayacağımızı, (bankacılık diliyle akreditife) dolarları Türkiye’nin ABD’den “ithal” edeceği sanayi ürünlerinin alımında kullanılacağımızı öğrenmiş olduk!

*** 

Alacağımız ikinci parti 250 milyon doların da, yılın ikinci yarısında ABD’den ithal edeceğimiz ürünler için olduğunu ayrıca yazmaya gerek yok.

Buradan şuraya gelmek istiyorum.

Örneğin Kuveyt gibi, zengin dost ülkeler, Türkiye’ye dolar verip, Türk lirası alabilir ve bu TL’leri Türkiye’den ithal edeceği ürünlerde kullanabilir. 

 *** 

Bu öneriyi tam yapmayı düşündüğüm sırada, dost bildiğim bir yakınım: Çooook geç kaldın… Bu denendi. Başka bir önerin var mı onu söyle?

Şu an aklıma takılanlar bunlar… İleride, dost, dost diye bildiklerimize yine bir selam çakarız…

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar