Ordu
DOLAR13.51
EURO15.3543
ALTIN772.58
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

Dolardaki artış nasıl önlenir?

23 Nisan akşamı Merkez Bankası, piyasayı fonlama faizini 3 puan artırdı. Yüzde 16,5 seviyesine çıkardı. Amaç  kurun  artmasını önlemek idi. Başlangıçta dolar 40 kuruş aşağı geldi. Ancak 24 Nisan günü kurlar tekrar artmaya başladı. Geç Likidite Penceresi (GLP) faizi diye tanımlanan, 3 puanlık artış, yeterli gelmedi.
Gelemezdi zire, piyasa faizi ile aralarındaki fark tam anlamıyla giderilemedi.  Piyasa faizi, gösterge tahvilin faizi ile ölçülüyor. Gösterge tahvilin faizi, yüzde 17,40’larda  seyrediyor.  Aralarında 100 baz puana yakın fark var. Fark santim dahi olsa, Merkez Bankasının piyasaya verdiği likidite (nakit para) dövize talep yaratıyor.
Bu gün, gösterge tahvilin faizi 17,43 seviyesine yükseldi. Demek ki, tahvil satanlar ellerindeki paraları dövize dönüyor. Kurlar artıyor. Bu koşulda MB'nin GLP faizini, piyasa faizi olan gösterge tahvil faizinin önüne geçirmesi gerekiyor.
Bu gün ihracatçılara kolaylık sağlandı.  İhracatçıların kullandıkları kredilerin geri ödenmesi için  kur 4.20 olarak sabit tutuldu. Kurlarda bir miktar düşme oldu. Ancak, sadece kredi kullanan ihracatçılara tanınan hak olması nedeniyle, piyasa açısından önem taşımıyor. Kurları aşağı çekme yönünde, etkisi olmuyor.
Merkez Bankası, vadeli döviz ihalelerine devam ediyor. Döviz ihale sistemi, MB'nin inisiyatifini piyasaya bırakıyor. İhale yöntemi ile vadeli döviz satın alanlar kurları sabitliyor. Kurlar, sabitlenen değerin üzerine çıktığı zaman, vadeli döviz satın alanlar para kazanıyor. Bu nedenle, kur sabitleyiciler, kurların artması için var gücüyle talep yaratarak kurları artırıyor.
Merkez Bankası, vadeli döviz ihale sisteminden vazgeçilmedikçe, kurlar artmaya devam edecektir.

İlaç zamanında ve dozunda  verilmediği takdirde, hastalık tedavi edilmez. Benzer durum ekonomide de var. Faiz silahı kullanılmakta geç kalındı. Oranı yeterince yüksek tutulmadı. Güven sorunu ortaya çıktı. Güveni tazelemek gerekiyor.
Piyasa oyuncuları, kar ettikleri sürece, kurları artırmaya devam ederler. Onları caydırmanın yolu, yüksek kurdan  nakit  döviz satmaktan geçiyor.
Döviz  üzerinden borçlu şirketlerin döviz talebi de mühim. Kendini sağlama almak amacıyla şirketler döviz satın alıyor. Borçlu şirketlerin döviz  talebini durdurmak lazım. Bunun için, sabit kur seviyesinden  borçlarını yapılandırmak gerekiyor.
İhracatçıların borcu için uygulanmaya başlanan,  Dolar/TL  4.20 sabit kur seviyesi uygun görünüyor.  4.20 kur seviyesi tüm şirketlerin döviz borcunu kapsayacak şekilde uygulandığı taktirde, kurlar hızla geri gelecektir.
Finans kesiminde  güven tesis edilecek ve spekülasyon sona erecektir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar