VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1091
EURO18.2174
ALTIN1016.7
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: sezai-keski[email protected]

reader

DOLARDAN KURTULMAK TÜRKİYE'NİN ELİNDE

Ekonomi deyince insanın kulakları dikiliyor, herkesin aklına “dolar nereye zıplar? düğün zamanı ise “altın nerede durur? soruları  geliyor. Çünkü senelerdir ekonomi olarak vatandaşın hafızasına döviz kuru, faiz ve altın kazıdılar. Üretim nasıl ve nerede olmalı, işsizlik için çözüm nedir bu değerli konular hep kulak arkası edildi. Ekonomik tedirginlikler ve kurdaki belirsizlikler önümüzdeki günlerde piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacaktır. Olan bitenler üretim maliyetlerini, enerji fiyatlarını yukarı çekiyor. Dar gelirlinin satın alma gücü zayıflıyor, kredi kullanan kesimleri derinden etkiliyor.

Durum şu; benzer ekonomik ölçülerdeki tüm ülke para birimleri dolar karşısında yenildi, ancak TL daha fazla diz çöktü. Piyasalar dünyayı kasıp kavuran 'Çin Virüsü' salgınıyla meşgulken Amerikan Doları, TL karşısında yükseliş seyrini sürdürüyor. Dövizin tırmanışını, Merkez Bankasının yumuşak hamleleri de durdurmaya yetmedi. Her sabah “dolardan tarihi zirve” başlıklarıyla güne başlıyoruz. Evde, sokakta, işyerinde herkes ürpererek birbirine soruyor: Dolar daha ne kadar uzağa koşacak? ''Benim dolarım yok, bana ne'' diyemezsiniz. Milli paranın değer kaybı, tüketiciye daha fazla zam olarak yansımasıdır.

Çare var mı? Elbette. Mevcut şartlar altında doları tamamen kısıtlama planı uygun düşmez fakat Türkiye, başta komşu ülkeler olmak üzere ulusal para birimleriyle ticarete yönelirse dolar esaretini sonlandırabilir. Böyle bir durum mümkün mü, diye sormanın manası yoktur. İsraflarımızdan taviz verirsek kesinlikle bu mümkün. Bunun en basit yöntemi ülkenin finansal kaynaklarını kurutan makam aracı saltanatını nihayete erdirmek. Yurtdışından dolarla ithal edilen petrolün seyrek kullanımı için kamu araçlarının sayısında tasarrufa gitmekle işe koyulmalıdır. Özel araç kullanımına bağlı zincirin ucu taa ABD Merkez Bankası FED’e kadar uzanıyor. Nasıl mı? Doların değeri gerçekte petrole indekslidir.

Bu bir finansal bağımsızlık mücadelesidir. Türkiye, ekonomik güvenliğini tehdit eden bu 'küresel zehirden' bir an evvel uzaklaşmalıdır. Sistematik ve aşamalı bir şekilde kasasındaki ABD devlet tahvillerini elinden çıkarmak, dış ticarette dolar yerine, yerli para biriminin kullanımını yaygınlaştırmak, devlet ihaleleri, yurtdışı uçak bileti satışları, gayrimenkul alım-satımı gibi bazı tedbirler çözümün kapısını aralayacaktır.

Her gün art arda gelen rekor sıçrayışlar karşısında ahalinin huzursuzluğu günden güne artırıyor. Panik doları tetikliyor. Döviz borçluları, fiyatı daha da artmadan döviz satın alma telaşına düşüyor. İşte böylesine hassas bir ortamda, boş nutuklar bir kenara bırakılıp, acil eylem planı devreye sokulmazsa, ekonomiye duyulan güvensizliğin piyasaları baskı altında tutması, dövizdeki patlamayı sürekli hale getirecektir. Söyleyeceklerim bu kadar!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar