Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Doların başına gelenler

ABD Merkez Bankası (aynı zamanda Dünya Bankası) Kovid-19 nedeniyle uğradığı ekonomik kayıpların bir kısmını telafi etmek için faizleri yüzde 1’den, yüzde 6,8’e çıkarma kararını akşama sabaha uygulayacak. Böylece dolar, avro karşısında en büyük kayba uğrayacak!

*** 

AB ülkeleri avronun dolar karşısında değer kazanmasının sonuçlarının hiç de hayra alamet olmayacağını, sanayi ürünlerini pazarlamada sıkıntıya düşüleceğini hesaplayarak, kara kara düşünmeye başladılar.

Neymiş efendim!

AB ülkeleri dünya pazarındaki paylarının önemli bir bölümünü satmakta zorlanacaklarmış!

ABD daha düşük fiyatla malını pazarlayınca, dünya pazarındaki payı yükselecek, fabrikalar iki yerine, üç vardiya çalışmaya başlayacak… Daha çok üretim, daha çok kazanç demektir.

Nasreddin Hoca’nın yumurtadan değil, boyadan kazandığını söylemesi gibi; ABD’li sanayici de sürümden kazanacaktır.

***

Geçmişte bu böyle olmuyordu… Dünya ekonomisini elinde tutan 5 büyükler bir araya geliyor “0” enflasyon olan ülkeler, doların dünya pazarını kasıp kavurmasının önüne geçmek için bir miktar dolar satın alıp, pazardaki paylarını kaybetmemeye çalışıyorlardı.

Örneğin Japonlar: Japon Yen’i, dolar karşısında değer kazanınca, pazardaki paylarını kaybetmemek için önemli miktarda dolar alır, stoklardı!

Yukarıda kısaca değindiğimiz, arz talep dengesi “0” enflasyon olan ülkeleri de zora sokar.

Bugün, öyle bir gün! Zavallı Japonlar!

***

Türk Lirası, dolar karşısında değer kaybettikçe (doğrudur) dünya ticaretinde pazar payımız artar. Ucuza satarız, biz de sürümden kazanırız!

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bugün yaptığı da tam budur. Ucuz emek, ucuza satarak 40 yılda dünya devi oldu.

Daha 2000’li yıllarının başında, ekonominin olmazsa olmazı AR-GE çalışmalarına önemli miktarda fon ayırdı. Bugün bilişim teknolojisinde adı ön sıralarda anılıyorsa, bu sonuç planlamayla; 5 yıllık planlar sayesindedir.

Biz yani Türkiye, 1960 yılından hemen sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nı kurarak, 5 yıllık hedefler belirleyerek ekonomide, istihdamda planlı büyümeyi seçti. Bugün bu teşkilat yok. El yordamıyla son 20 yılda gele gele buraya kadar geldik.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar