Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Dostlara iktidar mesajı…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 37.Olağan Kurultayı’nda “dostlarımızla iktidar olacağız” sözü Millet İttifakı’nın genişleteceğine ilişkin mesajdı.

Belli ki, Kılıçdaroğlu 31 Mart yerel seçiminde İYİ Parti ile oluşturduğu ittifakı Cumhur İttifakı’nın karşıtı muhalefeti de ekleyerek daha geniş tabanlı blok ile 2023 seçimine katılmayı hedefliyor. Anketler, şu anda hiç bir partinin tek başına iktidar olmasına olanak sağlamıyor. Bu sonuç partilerin mevcut ittifakları sürdürmesini ya da yeni işbirliğini zorunlu kılıyor.

Yerel seçimde Ankara, İstanbul, Mersin, Adana, Antalya gibi yıllardır AKP’nin elinde olan Büyükşehir Belediyeleri’ni kazanan Millet İttifakı büyük başarı elde etti. Aynı başarının önümüzdeki genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde de yinelenmesini amaçlayan CHP Genel Başkanı, Saadet, HDP, uzlaşabilirlerse Gelecek ve DEVA partilerini Millet İttifakı içine katma isteminde.

31 Mart yerel seçiminde İstanbul, Mersin, Adana ve Ankara gibi Büyükşehirlerde HDP ve Saadet Parti tabanın CHP’li adaylara oy verdiği sır değil. Özellikle Kürt seçmenlerin İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesinde etkili olduğu biliniyor.

“İktidara Yürüyüş” sloganı ile gerçekleştirilen 37. Olağan Kurultay’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun  “dostlarımızla iktidar olacağız” sözü bir anlamda MHP ve BBP dışındaki diğer muhalefet partilerine işbirliği çağrısıdır. Tabii, Meral Akşener ve İYİ Parti’nin Kılıçdaroğlu’nun çağrısına HDP üzerinden nasıl bakacağı muamma. HDP ile açık işbirliğine net şekilde karşı çıkan Akşener ve arkadaşları, hiç kuşku yok ki Kılıçdaroğlu’nun mesajına kendisi ile yapacağı görüşmenin ardından net bir duruş alacaktır.

2023’de genel seçimin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı seçimi de gerçekleştirilecek. AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak. 2018 seçiminden bu yana AKP ve Erdoğan’a desteğini esirgemeyen Devlet Bahçeli’nin aynı tavrını 2023 seçiminde de sürdürmesi kesin.

Asıl, Millet İttifakı adayının kim olacağı? Şu anda bazı isimler ortaya atılsa bile  bana göre  Meral Akşener ile göreve geldiğinden bu yana hizmetleri ile her kesimin övgüsünü alan Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş daha  öne çıkıyor. Tabii siyasette köprülerin altından çok sular akar. Bir bakarsanız umulmadık, kamuoyunun desteğini arkasına alan siyaset dışı başka bir isim de Millet İttifakı’nın adayı olabilir. Süleyman Demirel’in çok vurgu yapılan, “Siyasette 24 saat çok uzun süre” sözü gibi.

Ancak, Meral Akşener ile Mansur Yavaş’ın adı şimdiden dillendirilmeye başlandı. Yalnız, Kılıçdaroğlu’nun işbirliğine davet ettiği HDP ile Meral Akşener nasıl uzlaşma sağlayabilir? Millet İttifakı’nın asıl sorunu burada.  Eğer, Akşener aday gösterilecekse Kılıçdaroğlu’nun iki parti arasında epey mesai harcayacağı şimdiden belli. Hem Kılıçdaroğlu’nun “dostlarımız” diye nitelendirdiği partiler bu çağrıya nasıl yanıt verecek? O da belli değil. Ne var ki, partilerin iktidar olabilmek için işbirliği yapmalarının kaçınılmaz olduğunu anketler gösteriyor.

Erkene alınmazsa 2023 seçimine uzun süre var. O güne dek çok adaylar gündeme gelir, konuşulur, yazılır çizilir. Seçmene, kamuoyuna ve medyaya izlemek düşüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar