Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Dostluğa ve dayanışmaya ihtiyacımız var

 

Yarın Kurban Bayramı. Bayram beraberinde dostluğu, barışı, kardeşliği, dayanışmayı da , yeniden hatırlatır. Ne var ki toplum olarak bu değerleri çoktan unuttuk.

Oysa, ülkenin her zamankinden daha fazla dayanışmaya, yardımlaşmaya, kardeşliğe gereksinimi var.  Umarım Kurban Bayram bölünmenin, ayrışmanın ortadan kaldırılmasına aracı olur. Yıllardır özlem duyduğumuz o eski bayramlardaki içtenliğe, kenetlenmeye, dostluğa yeniden tanık oluruz. Olmalıyız da. Çünkü, ülkenin her zamankinden çok barışa, kardeşliğe, erince, mutluluğa ihtiyacı var.

Bayramla birlikte alışverişler de yoğunlaştı. Maddi durumu elverenler kurbanlıklarını aldı.  Konuklara ikram edilecek şeker, çikolata ve diğer ürünler de alındı.  Kurbanlıklarla birlikte bayramlıklar fiyatlarından ötürü dar gelirlinin adeta cebini yakıyor.  Zaten kıt olanaklara sahip olanlar kurban kesemeyecek durumda. Kesilen kurbanlıklar yoksula, garibana dağıtılmalı ki amacına ulaşsın.

Pahalı fiyatlardan tüketici kadar esnaf da hoşnutsuz. Halkta para olacak ki, piyasa hareketlensin, alışveriş canlansın. Ama nerede?  Çarşı pazarlarda eski yoğunluk yok. Oysa aylardır sinek avlayan esnaf bayram geldi diye sevinirken, durgunluk karşısında üzgün. Satış yapılsa da eski canlılık yok piyasada.

Eski bayram alışverişini yapamıyor vatandaş bütçesinin fiyatlar karşısındaki yetersizliğinden ötürü. Belki arife günü piyasa canlanabilir. Zaten esnaf da umudunu arife gününe bağlamış durumda.

Bayramın vazgeçilmezi olan şeker, çikolata, lokum ve kuruyemiş fiyatları geçen yıla göre daha pahalı. Bırakın çikolatayı, şeker ve lokum fiyatları bile kalitesine göre 30 ile 150 lira arasında değişiyor.  Aşırı fiyatlar dar gelirli vatandaşı alış veriş yapmaktan alı koyuyor.

Fındığını satamayan Karadeniz halkı,  gözünü bayram sonrası ürününü satarak eline geçecek paraya dikti. Geçen yıllara göre yüksek fiyattan fındık satarak elinin bollaşmasını bekliyor. Yani fındığın bayrama etkisi olmadı.

Dövizdeki ve enflasyondaki yükselişin vatandaşın cebine olumsuz yansıması  bayramlık ürünlerin el yakan fiyatlarla net olarak görülüyor.

2 bin 20 lira alan asgari ücretli,  1000-1500 lira gibi son derece komik emekli aylığı olan yurttaş hayli  pahalı kaliteli çikolatayı, şekeri, lokumu nasıl alsın, konuklarına ikram edebilsin?  Bayramlık giysi fiyatları da önceki yıllara göre hayli yüksek. AVM’lerde 150 liraya satılan gömlek, pazarlarda 25-30 liraya alıcı bekliyor, ama yanına yaklaşan bile yok.

Emekliye verilen bin liralık ikramiye de satışları canlandırmadı. Aylardır sinek avlayan esnaf arife gününü bekliyor. Umarım beklentiler gerçekleşir piyasa hareketlenir.

Bayramınızı kutlar, esenlik, mutluluk ve erinç dolu günler dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar