Ordu
DOLAR13.4113
EURO15.25
ALTIN766.32
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

DÖVİZ MEVDUAT

Bankalardaki döviz mevduatın tutarı, 212 milyar doları aşıyor. Toplam mevduat içerisinde, döviz mevduatının oranı, yüzde 53 seviyesine ulaştı. Oran giderek artıyor. Ekonomik aktörler, TL mevduattan uzaklaşıyor.

Sorun geçekten problem haline geldi. Geçtiğimiz gün, BDDK sorunun düzeltilmesi ve tedbir alınması için Hükümete uyarıda bulundu. Zira döviz mevduatından gelen kur artışı, bankalar için risk oluşturuyor.

Daha da önemlisi, Merkez Bankası sıkı para politikası TL üzerinde olduğu için, etki alanı daralıyor. Oran yüzde 60’ları aştığı takdirde, sıkı para politikası iş görmeyebilir. Tedbir almak gerekiyor. Zira ülke derin bir para ikamesi sorunu yaşıyor.

Döviz mevduatın, TL'ye dönmesi şart oldu. Aksi takdirde, TL'nin parasal işlevi kalmayacak. Zira para miktarı ile fiyatlar arasında doğrusal ilişki var. M3 olarak ifade edilen Para miktarı içerisindeki mevduatın döviz olarak mevcudiyeti, TL’nin etkisini hızlandırıyor. Yani, piyasaya 50 birim sürülen ilave para miktarı, 100 birim sürülmüş gibi etki yaratıyor.

Daha da önemlisi, rasyonel beklentiler değişti. Herkes, dövizin artacağına ve TL'nin değer kaybedeceğine inanır oldu. Bu nedenle, finans kesiminden reel ekonomiye para akışı durdu. Yatırımlar tehir ediliyor. Ekonomik büyüme negatif etkileniyor. İşsizlik artıyor.

Para ikamesi sorununu çözmenin yolu bellidir. Bir an önce aşağıdaki yazdıklarımı uygulamak gerekiyor.

1. Döviz mevduatın getirisi üzerindeki vergi stopaj oranını yükseltmek şart. Uygulanacak oran, gelir üzerinde kalmalı, servet ve sermaye vergisine dönüştürülmemelidir.

2. TL mevduat üzerinden alınmakta olan stopaj vergisi sıfırlanmalıdır. Bu sayede, TL'nin reel getirisi yükselecek ve TL tercih edilen paraya dönecektir.

3. TL mevduatın MB karşılık oranları düşürülmeli. Döviz mevduatın karşılık oranları yükseltilmelidir.

4. Bankaların TL mevduat getirisini baskı altına alan uygulamalarına son verilmelidir. Vadesiz TL mevduata verilecek faizin alt tabanı, enflasyona endekslenmelidir.

5. Kambiyo işlemlerine uygulanan binde bir oranındaki verginin, yüzde bire yükseltilmesi şart oldu. Döviz tevdiat hesapları üzerinden yapılan her türlü işleme de aynı verginin uygulanması gerekiyor.

Bunların radikal tedbirler olduğu doğrudur. Başka çare kalmadı. Bir an önce uygulamak gerekiyor. Zira sistem uçuruma doğru gidiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar