Ordu
DOLAR18.6403
EURO19.5062
ALTIN1070.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Dünürlerin ittifak çekişmesi…

Saadet Partisi’nde dünürler arasında alttan alta ittifak çekişmesinin yaşandığı sır değil.

Dünürler arasındaki çekişme, partinin 2023 seçimlerine hangi ittifak altında katılmasına yönelik görüş ayrılığından kaynaklanıyor.

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun oğlu Ömer Karamollaoğlu, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün kızı Şeyma Karamollaoğlu ile evli. SP’nin Genel Başkanı ile Yüksek İstişare Kurulu Başkanı dünür oldukları gibi,  oğlu ve kızının çocuklarının dedesi. Karamollaoğlu ile Asiltürk torunlarına aynı sevgi ve tutku ile bağlı.

İki siyasetçi torunlarına ortak tutku ile ne denli bağlı ise partinin izlediği politikadan dolayı birbirlerine 360 derece ters. Bu zıtlık partinin olağanüstü kongreye gitmesine kadar taşınmış, Oğuzhan Asiltürk dünürüne karşı parti içi muhalefeti başlatmıştı.

Malum, Temel Karamollaoğlu 2018 haziranında gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı ile birlikte hareket etmiş, bu birliktelik 2019 yılındaki yerel seçimde de sürmüştü. SP Genel Başkanı, açıklamalarıyla siyasi iradeye, Cumhur İttifakına, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltiyor. Özellikle halkın geçim sıkıntısını dile getirerek,  hükümetin ekonomi politikalarına şiddetle muhalefet ediyor. Bu tavrını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Görüş çatısı altında birlikte siyaset yaptığı Temel Karamollaoğlu’nun eleştirilerinden, salvolarından oldukça rahatsız. Hoşnutsuzluğunu evine konuk olduğu eski yol arkadaşı Oğuzhan Asiltürk’e kesin ifadeyle iletti. Erdoğan’ın yakınmalarını dikkate alan Asiltürk, SP’nin Millet İttifakı ile yolunu ayırarak Cumhur İttifakı altında siyaset yapmasını, seçimlere katılmasını çeşitli görüşleriyle açıkladı. Önerisine karşı çıkan Genel Başkan’ın değiştirilmesine yönelik olağanüstü genel kurulun toplanması için girişimlere bile başlamıştı. Ancak sonuç çıkmadığı anlaşılıyor.

Sonuçta, SP’nin içinde iki eski kurt siyasetçi, dünürler arasında ittifak çekişmesi yaşanıyor. Bu görüş ayrılığının dinmeyeceği görülüyor. Temel Karamollaoğlu ne denli Millet İttifakından yana ise Oğuzhan Asiltürk o denli Cumhur İttifakına yakın. Bakalım bu çekişmeden kim kazançlı çıkacak.

Anketlerde SP’nin oy oranının düşük olduğu ortaya çıkıyor. Lakin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda seçilebilmek için yüzde 51artı 1 oy oranı dikkate alındığında özgül ağırlığı olan ve kemikleşmiş tabana sahip SP’nin önemi daha iyi anlaşılıyor. Parti içindeki çekişmenin önemli etmeni de bu ya…    

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar