Ordu
DOLAR18.8098
EURO20.5496
ALTIN1159.2
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

DÜNYA TİCARET SAVAŞINDA TÜRKİYE            

Ticaret savaşı, ülke ekonomilerini etkileyen, kargaşa ortamı oluşturan uygulamalar bütünüdür. Bunlar genellikle ülkelerin birbirlerine gümrük tarifeleri, dış ticaret kısıtlamaları, ek vergiler, kotalar olarak kendini göstermektedir. Amaç; rakip devletin ticari hacmini küçültmek, ekonomik gelişimini engellemek ve işsizliği büyütmektir.

 

Roma’nın güvenli tahıl tedariki için Mısır’ı işgal etmesinden, Büyük Britanya’nın pamuk üretimini kontrol etmek üzere Doğu Hindistan kumpanyasını kurmasına varan geniş bir yelpazede dış politika ve askeri güvenlikler her zaman ticari menfaatler üzerinden kurgulanmıştır.Ticaret savaşlarının tarihi, bize bu savaşların ani süvari saldırılarıyla ilerleyen çatışmalar gibi olmadığını bilakis, tarafların enerjilerini tüketen siper savaşlarına benzediğini gösteriyor. 

 

Günümüzde çeşitlenen savaşlara finans savaşını da ekleyebiliriz. Ticaret savaşlarının ülkeler arasında yayılması çoğu zaman küresel ekonomide ciddi yavaşlamaya sebep olabilir. Küreselleşen dünyada ekonomik yaptırımlar ordulardan daha büyük tehdit olarak ortaya çıkıyor. Diplomasinin başarısız olduğu yerlerde 'finansal silah' devreye giriyor.Bu tehdide en çok başvuran ülke ise hiç şüphesiz A.B.D.'dir. Amerikan ordusu Mart 2009’dan itibaren 60 ekonomi ve finans uzmanının rehberliğinde küresel finans savaşı tatbikatı yapıyor. Şüphesiz ki, Rusya’nın Ukrayna’ya ‘’özel askeri operasyonu’’ sonrasında dünya piyasalarında kontrolsüz bir finansal fırtına yaşanıyor. Zaman zaman şiddeti ve yönü değişse de vurduğu yerlerde tahribatı ağır olduğu bir gerçek. Bugün, doların egemen gücünü korumak isteyen ABD ile Asya Pasifik'te etkinliğini artırmak isteyen Çin arasındaki açıktan bir finansal savaş var. Görünen köy mevcut haliyle ateşi harlanan Ejderhanın, yaralı Kartal'ın firavunluğuna son verebilecek cesaret ve azimden şimdilik uzak olduğudur.

          

Her geçen gün değişen sosyal ve ekonomik gelişmeler doğrultusunda uluslararası ticarette yeni dönüşümler ve değişimler yaşanıyor.Artık savaşsız bir dünya beklemek hayalden öteye geçmiyor. Öyleyse en doğru tedbir sağlam bir pozisyon almaktır. Türkiye, tıpkı askeri sahada olduğu kadar iktisadi alanda da kuvvetli olmak mecburiyetindedir. Ne yazık ki, milli paramız çok zayıf ve güçsüzdür. Bir parayı sağlam tutmanın temelinde üretim yatar. Yetmez, ürettiğini satmak gerekir. Buna paralel olarak ülke içinde alınacak tasarruf tedbirleri de yol almanın, ilerlemenin hızını belirler. Toparlarsak, mevcut üretim davranışıyla Türkiye'nin küresel finans savaşını kazanması çok zor. Çok...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar