Ordu
DOLAR18.6521
EURO19.6378
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Dünyada çektikleri yetmezmiş gibi…

Dünyada çektikleri yoksunluk yetmezmiş gibi, ölünce yakınlarının yanında   yatmaları da çok görülüyor.  

Kayseri Şehir Mezarlığı’nda arazinin metrekare fiyatı 20 bin lira imiş. Hatta ölen birinin yakınlarından bir mezar için 40 bin lira talep edilmiş.  Fiyatlara tepki gösteren dar gelirli vatandaşlar, “Fakir öldüğü zaman asri mezarlıkta yatma şansı yok. Ölümde dahi fakirle zenginin ayrımı var” diye yakınmışlar.

Yaşarken hayat pahalılığı altında inim inim inleyen dar gelirli insanlar, ölünce “belki rahata ererim” diyerek iç geçirebilir. Ne var ki, mezar fiyatlarının aşırı fiyatı ölünce de yakalarını bırakmıyor. Düşünebiliyor musunuz, asri mezarlıkta bir mezar yeri için 40 bin lira isteniyor gariban yurttaştan.

Sadece Kayseri değil, diğer büyük kentlerde de mezar fiyatları ateş pahası. Geçtiğimiz günlerde Samsun’da bir şehit yakınından mezar yeri için buna yakın para talep edilmiş, olayın medyaya yansıması üzerine belediye ücreti iade etmek zorunda kalmıştı. Yurt genelinde buna benzer öyle çok örnekler var ki. Bugün İstanbul’da Zincirlikuyu ve Karacaahmet ile Ankara Gölbaşı Mezarlıklarında yer bulmak olası değil, bulunsa dahi fiyatları dudak uçuklatıyor. Hadi buralarda yer kalmadı diyelim. Ama,  iki kentteki diğer mezarlıklarda da fiyatlar çok yüksek.

Pahalı rakamlar  “asri” olarak tanımlanan, kentin bilinen eski mezarlıkları için söz konusu olabilir. Ancak çok önceden ölen annesi, babası, eşi veya bir başka yakını asri mezarlıkta yatan dar gelirli doğal olarak buradan mezar yeri almak ister. Ne var ki, Kayseri’de olduğu gibi kendisinden istenilen uçuk fiyat karşısında şoke olur. Belediyede bir tanıdığı da yoksa ölen yakınlarından ayrı bir mezarlığa yönelmek zorunda kalır dar gelirli insanlar.

Elbette, nüfus artışı ile birlikte kentlerde yaşayan kişi sayısında da yoğunlaşma oldu. Hali ile günlük ölüm sayısında eskiye göre fazlalık yaşanmaya başlandı. Önceden düşük nüfusa göre yapılmış, kentin merkezinde kalan mezarlıklarda yer bulmak da zorlaşıyor. Belediyeler talebi önlemek için mezar fiyatlarına olağanüstü zam yapıyor. Ama ipin ucunu iyice kaçırıyorlar.

 Orta Anadolu’da, Kayseri’de asri mezarlıkta bir mezar yerinden 40 bin lira istenmesi doğrusu hiç şık değil. Yani “paran varsan burada yatarsın, yoksa merkezden epey uzak yeni açılan mezarlıklara gidersin” denilmek isteniyor. Yoksul vatandaşa. 40 bin lirayı talep edenlerin bilmediği, asri mezarlıkta mezar yeri almak isteyenlerin anasının, babasının, aile bireylerinin burada yatması, ısrarlarının bundan kaynaklanması.

Gerçekten belediyelerin mezar ücretlerine her yıl yaptığı zamlar rahatsız edici boyuta ulaştı. Zaten fahiş fiyatlar medyanın bir numaralı haberi olmayı sürdürüyor. Şehit yakınlarından bile bu para talep edilirse varın gerisini düşünün. Çözümü yeni mezarlık açmakta bulan belediyeler,  yakınlarına kavuşmak isteyen insanların ısrarını anlamalı, el yakan fiyatlardan vazgeçmeli.

Boşuna demiyorlar bu dünyada yüzü gülmeyen garibanın öteki dünyada da işi zor.   

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar