Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
Haki KESKİN

Haki KESKİN

Mail: [email protected]

DÜNYA’DA YAĞ YAKICI NE BİR İLAÇ NE DE BİTKİ ve ÇAYI YOKTUR...!

Son zamanlarda neredeyse tüm illerde özellikle lüks kafelerde sanırım bazı diyetisyenlerle yapılan iş ortaklıkları ile birlikte bir pazarlama tekniği gibi “yağ yakıcı bitki çayları ve kürleri” şeklindeki sunumlar iyice arttı ve ticari bir trend haline getirildi. Kavramlar lütfen karıştırılmasın ya da ticari çıkarlar uğruna bilgi, kirletilmesin, yanlış kullanılmasın. “Yağ yakıcı” demekle “yağların yanmasına yardımcı” demek arasında anlamsal bir fark ve uçurum var.

Yağlar sizlerin hayal ettiği gibi çakmakla bir kağıdı, evinizde istediğiniz her odada yakabildiğiniz bir durummuş gibi gerçekleşmez. Bu tarz kürlerinde hayalini kurduğunuz gibi böyle bir etki mekanizması da yoktur zaten. Tıpkı yemeği diğer odalarda değil de sadece mutfakta yaktığınız ateş üzerinde pişiriyor olmanız gibi yağlar da, hücredeki Mitokondri denilen ve kendine has bir DNA’sı olan bu organelin içerisinde beta oksidasyonu denilen bir dizi tepkimeyle yanarak enerjiye dönüşür. Böylece Hücrenin ve organizmanın yaşaması için gerekli olan ATP buradan elde edilmiş olur. Bunun hücrede başka yanacak ve enerjiye dönüştürülecek yeri de yoktur. Hücrede enerji sitoplazmada da gerçekleşir ancak burada sadece glikoz temel yakıt olarak kullanılır. “Yağın yanması” denilen şey sadece mitokondrilerde gerçekleşir. Zannedildiği gibi herhangi bir yerde herhangi bir bitki ve çay kürleriyle değil.

Yukarıda tırnak içerisinde de ifade ettiğim gibi bu çaylar ya da bitkiler yağları yakmaz, yanmasına etki edebilir. Bunun mekanizması da farklıdır ancak söylenmeyen ve ifade edilmesi gereken asıl şey her insan aynı fizyolojik özelliklerle yağ yakamayacağı, eksiltemeyeceği ve buna benzer bitki ve kürlerin etki edip edemeyeceğidir. Okuyucular şunu akıllarından asla çıkarmasınlar “her insanın beslenmeye verdiği fizyolojik tepkiler farklıdır”. İnsanlara önemle ilk olarak ifade edilmesi gereken bilgi budur. Örneğin L-karnitin de, yanlış olmakla birlikte yağ yakıcı olarak tanımlanır ancak karnitin de aynı bitki çaylarında olduğu gibi bir yağ yakıcı değildir. Yağların mitokondri içerisine girmesine yardımcı olan vücudumuzda karaciğerden lizin ve metiyonin aminoasitlerinden sentezlenen bir maddedir. Yağ asitleri ile birleşerek iç mitokondriyal matrikse geçişini sağlar. Yani iş dönüp dolaşıp yine mitokondriye dayanıyor. Mitokondriler anneden kalıtsal olarak yavruya aktarılır. Bu anneden bizlere aktarılan en büyük kalıtsal mirastır.

MİTEKONDRİ yoğunluğunuz fazla ise bu durumda vücudunuz zaten yağ yakma konusunda avantajlıdır ancak mitokondri yoğunluğunuz az ise dezavantajlıdır ki bazı gıdalar, bitkiler ve çayları, supplementler, steroidler ve peptitler buna sadece yardımcı olur. Bırak bitkiyi ve bitki çaylarını Peptitler diyorum bakın! Yani bu bitkilerden önce her insanın fizyolojik yapısının buna aynı cevabı veremeyeceği bilgisini vermek temel esas olarak alınmalıdır.

Özellikle diyetisyenlerin ve bu alanla ilgilenenlerin “Yağ yakıcı bitki çayı” demeleri sonucu oluşan yanlış algı ve beklentiler, insanların buna benzer bitkilerin, çayların, sağlığı tehdit eden zayıflama tabletlerinin, diğer bazı kimyasalların, tıpta özellikle endokrinoloji alanında uzman kontrolünde tedavi amaçlı kullanılan steroidleri ve peptitleri birer mucizeymiş gibi algılamalarına, aşırı dozlarda kullanımına ve bunlara karşı bir sempati duymalarına sebebiyet vermektedir. Burada, konuya hakim ve bilgisi olmayanların fark edemeyeceği çok ince ancak çok önemli bir şeyden bahsediyorum. Çünkü kavram yanlışlığından kaynaklı bu eksik bilgi ve tavsiyeler kişilerde piyasada bulunan ve insan sağlığı açısından ciddi zararları olan diğer zayıflama ilaçlarının da cazibesinin artmasına neden olmaktadır. Yanlış kullanılan bir tanım ve oluşan algı zehir tacirlerinin de ekmeğine yağ sürmektedir. Geçmiş yıllarda bu tarz zayıflama ürünlerinden dolayı yaşanan ölümlü vakaları hatırlatmakta fayda var.

Bu yüzden insanların tamamını bir bütün olarak ele alıp yanlış bir tanım ve kavram olarak “yağ yakıcı bitki çayı” ya da “yağ yakıcı” denmesi ve tavsiye edilmesi hele hele diyetisyenler ve bu alanda çalışanlar tarafından söylenmesi abesle iştigal olup insanlara asıl ihtiyaçları olan bilginin aktarılması, gereklilik durumunda neyin, kime, nasıl kullanılması gerektiği bilincini oluşturacak ve gereksiz arayışlar ve girişimlerde bulunmalarının önüne geçilecektir.

Ayrıca bahsi geçen bitkilerin vücudumuzun yağ yakımı ve buna olan etkilerinden önce antioksidan özelliklerinin bahsedilmesi insan yararına aktarılmış daha yerinde bir bilgi olacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar