VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9201
EURO18.2844
ALTIN1023.5
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Dünyanın Bütün Demokratları Birleşin

Demokratlar, siyasi tercihlerini genellikle “asgari müşterekte buluşma” üzerine bina etmişlerdir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu defa farklı bir yaklaşımda bulundu. DİSK’in 16’ncı Genel Kurulu’nda  “çoğulcu siyaseti reddeden, siyasette çokluğu önceleyen AKP iktidarına karşı yeni bir söylem geliştirdi: Farklılıklarınızı bir yana bırakıp, demokrasinin (yeniden) inşasında güçlerimizi birleştirmeliyiz, dedi.

Sosyal Demokratlar (sanayi devrimiyle gelişen, değişen dünyanın “liberalleri”, Marksist felsefeden etkilenerek), geliştirdikleri bir söylemdir bu…  Kısaca: Sınıfsal mücadeleyi ret eder.

Bunu bir tarafa not edip, devam edelim…

***

Mevlânâ: (Mesnevi 7 cilt) “Ne olursan ol,  gel… Bizim dergâhımız herkese açıktır” der.

CHP Genel Başkanı (Karaoğlan) Bülent Ecevit mavi gömlek giyerdi.

“Mavi boncuk kimde ise, onu seviyoruz” söylemi; zamanın sosyal demokratlarınca, işçi sınıfına yönelik politikalarının ana merkezine oturtulmuştu.

Bunu da bir tarafa not edip, devam edelim…

***

Demokrasimizin olmazsa olmazı siyasi partiler, güçlerini ne zaman birleştirir?

1- Seçim dönemlerinde…

2-Seçim dönemi sonrasında…

3-Seçim dönemlerinde farklı görüşte de olsalar, Sol/Sosyal demokrat partiler güçlerini birleştirirler. Bu güç birliği sağ  (muhafazakâr) partilerde, daha çok ırk ya da inanç birlikteliğidir.

4-Seçim dönemi sonrasında… Sağ (muhafazakâr) partiler kolayca bir araya gelebilir. Onları birleştiren iktidar gücünü elde bulundurmaktır.

Sol/ sosyal demokrat partilerin en büyük engeli; iktidar gücünü ele geçirdiklerinde, farklılıklarını törpüleyememek “asgari müştereklerde” buluşamamaktır.

 

  •  

Şu an siyasileri bir araya getiren, “Tek Adam” yönetimine olan itirazları; Parlamenter demokrasiye dönmek arzularıdır.

Kısaca ifade edecek olursak:

Kuvvetler ayrılığını (yasama, yürütme, yargı bağımsızlığını) yeniden inşa etmektir.

Bu talebi içselleştiren (Sol/sosyal demokrat, ya da sağ (muhafazakâr) partiler, güçlerini birleştirme ihtiyacı duymadan –-geçici konsensüs (uzlaşma) sağlayarak- bir araya gelebilirler!

Yasama, Yürütme, Yargı bağımsızlığı sağlanana kadar bu birliktelikler sürer.

Şunu bilirler: Siyasi olarak var olmamız Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine sahip çıkmamızla, din ve devlet işlerini birbirinden ayırmamıza bağlıdır.

Türkiye siyasi tarihi ( 27 Mayıs/12 Mart/12 Eylül askeri darbeler sonunda Anayasal düzenin tesisi, demokrasinin yeniden inşası konusunda bu birliktelikleri görmüştür.

  •  

“Fireni patlamış, yokuş aşağı inen kamyonun içinde hepimizin olduğu gerçeğini” birilerinin hatırlatmasına gerek duymadan Türkiye’nin bütün demokratları birleşin!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar