Ordu
DOLAR16.1307
EURO17.3539
ALTIN966.59
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Dünyayı kadınlar yönetseydi...

Eğer kadınlar yönetseydi, nasıl bir dünyada yaşardık, sorusu hep takılmıştır aklıma.

Geçen ay Ordu’da yaptığım imza gününde bu soru bir kez daha kurcalamaya başladı beynimi.

Gerçekten çok merak ediyorum; erkeklerin yönettiği ve dört bir yanında kanın gövdeyi götürdüğü bu dünya nasıl olurdu, diye!

Bence harika olurdu! Çok fazla kavga etmez, birbirimizin canına kıymaz, barış ve huzur içerisinde yaşayıp giderdik hep birlikte.

Bu düşünceme katılmayıp saçmaladığımı düşünenler varsa, bir iki şey söyleyeyim o zaman:

Dünyadaki cinayetlerin yüzde 96’sının erkekler tarafından işlendiğini biliyor musunuz? Ya da erkeklerde psikopati ve narsisizm görülme sıklığının, kadınlara kıyasla çok daha fazla olduğunu...

Uzmanlar, erkeklerde yüzde 3 olan anti sosyal kişilik bozukluğu, yani psikopati görülme oranının kadınlarda sadece yüzde 1 olduğunu belirtiyorlar.

Narsisizm de ise durum daha da vahim; dünya genelinde narsis erkeklerin oranı, kadınlardan dört kat daha fazla.

Üstelik Gelişimsel Psikopatoloji profesörü Simon Baron-Cohen, empatiyi ele aldığı “Kötülüğün Anatomisi” adlı kitabında, psikopatların ve narsislerin empati duygusu olmadığını vurguluyor.

Ayrıca empati yapma konusunda da kadınların erkeklerden açık ara önde olduğu biliniyor.

Gelin şimdi bir de okuryazarlık meselesine bir göz atalım: UNESCO’nun raporlarına göre, dünyada 15 yaş üzeri okuma yazma bilmeyenlerin oranı erkeklerde yüzde 39, kadınlarda ise yüzde 61.

Türkiye’de ise durum daha vahim; okuma yazma bilmeyen erkeklerin oranı yüzde 1.3 iken bu, kadınlarda yüzde 7.5’e çıkıyor. Ancak bunun nedenlerini bilmeyeniniz yoktur sanırım.

Ne de olsa erkek egemen bir toplumuz ve hayat pratiklerini kısıtladığımız kız çocuklarını okula gönderme konusunda da pek istekli değiliz! Ancak buna rağmen hem Türkiye’de hem de dünya genelinde kadınlar, erkeklerden daha fazla kitap okuyorlar. Zaten imza günüme katılanların ezici çoğunluğu da kadınlardan oluşuyordu...

Ne dersiniz; daha çok kitap okuyan ve empati yeteneği daha fazla olan kadınların yönettiği bir dünyada yaşasaydık, çok daha mutlu ve huzurlu olmaz mıydık?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar