Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

DÜŞ FIRÇASI

İnsanoğlunun uzaya olan gitme düşü 1950'li yıllarda gerçek olur. Sovyet Birliği 1950' lerde insansız hava araçlarını uzaya gönderebilirken tarihimizde havacılık özleminin damarlarımıza ne kadar işlediği mahyalara kadar işler.

Mahyalar, eski tarihlerde sadece ramazan ayında kurulmazdı. Onlar geceye takı olan özel sanat eserleriydi ve bu sanatı icra eden; Abdüllatif Efendi gibi sanatçılar vardı.  III. Ahmet döneminde, mahyalarda ilk 15 gün yazı bulunur ikinci 15 gününde ise resim yer alıyordu. Resime izin verilmesiyle İstanbul'daki camilerin mineralerei değişmeye başlar. Üsküdar' da bulunan Mihrimah Sultan Camii'nin ikinci minaresi, kentin Asya yakasında oturan halkın resimli mahya görmek istemesi ile yapılır.  Eyüp Sultan Camii'nde iki minare olmasına rağmen, boyları mahya kurulmasına izin vermediği için minareler yıkılıp birer şerefe daha uzun yapılmıştır.

Edirne'de mahyalar kuran Mustafa İşlekel, ilk ampullu mahyayı hazırlayanlardandır.  Resimli mahya geleneğini Cumhuriyet döneminde de sürdüren sanatçının unutulmaz mahyalarından biri de iki minare arasına yaptığı uçak resmidir.  Düşlerini mahyalara yazan bir millettir bu!

Mahya sanatı ile değişen camiiler ve büyüyen minarelere ek olarak sanatçılar milletin düşlerini resmederken bugün gelinen siyasi  noktada mahyalara resim yapılması mümkün müdür? Dinimize katkı sağlayacak düşlerimizi yazdığımız düşler bile düş fırçaları ile süpürülmüştür. Sanat ucubedir çünkü.

 

Pardon... Ben sağlık köşesi yazıyordum. Konumuz düş fırçaları değil diş fırçalarıydı. Tekerleğin ortaya çıkışının tam tarihi belli değilse de M.Ö. 4000 yılında mısırda bulunan mumyaların yanında diş fırçaları bulunmuştur. Çin'e ait en eski tıp Hwang Fi adlı kitapta diş hastalıklarından ve diş fırçalarından söz edilir. M.Ö. 2500 yılına dayanır. 

 

Mübarek Ramazan ayının başladığı bu günlerde altını diyanetin açıklamaları ile çizmek istediğim konuda diş fırçalamanın orucu bozmadığıdır. Ağzınızdaki yararlı bakteri sayısını arttıracağı gibi ağız kokusunu da engelleyecektir.

 

Ve... bir teşekkür Sunay Akın'a. Sizlerle paylaştığım tarihi bilgileri Sunay Akın' ın "Ay Hırsızı" kitabından aldım. Ramazan ayında bedenimizi nefsimizi terbiye ederken kitap okuyarak ruhumuzu 12 ay terbiye etmeyi unuymayalım.

Hayırlı Ramazanlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar