Ordu
DOLAR15.952
EURO16.8395
ALTIN942.55
Hira ÖZİŞ

Hira ÖZİŞ

Mail: [email protected]

reader

Düşüncelerin Bölündüğünde Aynadaki Kim?

Savunma mekanizmaları, bilinçdışıdır-otomatiktir. Bu mekanizmalar, günlük yaşamda fazlaca kullanılan; fakat kullanma ölçeği dolu sınırını geçtiğinde çok boyutlu açıklanabilir patolojiyle ortaya çıkar.

Bölünme bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmada aslında temel amaç, benlik bütünlüğünü korumaya çalışmaktır, ancak ölçeğin dolu sınırının aşılması tutarsızlıklara sebebiyet verir. Duygu-düşünce-davranış ağı tutarsızlaşır. Bu ağda, oluşmuş olan tutarsızlık öznel his ve uyarılmanın doğru değerlendirilmemesine sebebiyet vererek; bireylerin, iyilik hallerini olumsuz etkiler.

İnsanlar, düşünce ve eylem eğilimlerini organize etmekte zorlanırlar. Tutarsızlaşmış olan organize işlevselliğiyle birlikte, insanlar aynada oluşan görüntüyle ilk kez karşılaştıklarını hissederler. Bölünme yansıması olan aynadaki başka görüntü; sürecin parçası haline gelerek insanların kendilerine gösterdikleri tepkilerde de farklı gölge olurlar.

Değişen bilinç kimyasıyla, karmaşık paradigmalar belirginleşir. Bu paradigmalarda en büyük eksiklik empatide oluşur. Bu durum, bireylerin hayatı anlamasını zorlaştırır. Bilgi yönlendirme sürecini negatif anlamda farklılaştırır. Bu durumlar, fizyolojiyi de etkiler. Böylece, bireyler gerçek görüntülerine ve kendilerinin his bileşenlerine daha fazla uzaklaşır.

Günbegün kendinize yabancılaşmamanız dileklerimle

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar