Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

DÜŞÜNDÜKLERİMİZ

Bir sezonun daha sonuna tek adım kaldı, sezon başında neleri düşündük ve sezon sonu ne yapmışız neyi yapamamışız, artık hesap zamanı. Tabi ki bunu yapmak için kafalarımızın öncelikle kumdan dışarı çıkarmalıyız. Hesap sonucunda ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı ki; gelecek sezona farklı düşünceler peşinde koşmalıyız. Fakat bakıldığında bu hesap alış verişi gereği gibi yapılmadığı her giden sezonun peşinden gelen sezonda da aynı şeyleri konuşup aynı hedefe kilitleniyoruz.

Neydi; sezon başı profesyonel kulüplerimizden Yeni Orduspor’dan beklentimiz bir üst lige terfi etme, yani şampiyon olmaydı. Ne oldu Yeni Orduspor onca transfere ve 3 teknik direktör harcanan binlerce lira sonunda gelinen nokta başarısız bir sezon oldu. Aynı senaryoyu geçen yılda yaşamıştık, bu yıl geçen bir tekrarını yaşadık. Gerek Ordu futbolu, gerekse Ordulu futbolcu açısından değişen hiçbir şey olmamıştır.  Hoş Ordulu futbolcu dediğimde Yeni Orduspor’un genel kadrosunda zaten Ordulu futbolcu yok gibi az. Bundan dolayıdır ki; ordulu futbolcular olmayan şanslarını yitirdiler.

Defalarca yazdım bizim gibi şehirleri kendi öz çocukları başarıya götürür. Trabzonspor bu gerçeği nihayet hatırladı da kendi çocuklarına takımlarında yer vermeye başladı. Bu da onları belki şampiyon yapamadı ama gelecek sezonları kurtardı. Tabi ki bir aklı evvel çıkıp da bu yapılanmayı bozmazsa.  Daha somut olması anlamında Trabzonspor 1967 ile 1982 arasında bir 2. Lig( Spor Toto 1.Ligi) 6 defa bugünkü süper lig şampiyonluğu yaşamış, 1983- 2019 yılları arasında ( 36 yıl) hiçbir şampiyonluk yaşama şansı olmamıştır. Bu sadece çok çarpıcı sportif başarı. Bunun yanında o yıllar arasında Trabzonspor öylesine üst düzey futbolcular yetiştirdi ki, ekonomik olarak bu oyuncular müthiş paralar kazandı. Başarısızlıklarla dolu uzun yıllarda da takım borç batağında çabalıyor. Doğru dürüst üst düzey futbolcular yetişmediği için de ekonomisi battı. Bu örneği Orduspor gerçeğinde yaşamadık mı nerede Orduspor? Yeni Orduspor’u da aynı kafalar aynı çemberin içine atıp gittiler. Yakın gelecekte yapılması muhtemel kongrede ortaya neyin çıkacağı henüz muamma. Orduspor gibi kayyumlar devri orda da başlayabilir diye düşünmüyor değilim.

Futbol çok pahallı bir spor dalı oldu artık. Üretime ağırlık vermeden ayakta durmanın artık imkânsız hale geldiğini kabul etmek lazım. Yeni Orduspor’un oluşumu 2014 yılıyla başladı. Artık 2020’deyiz. Aradan geçen 6 yıl gibi futbol için çok uzun bir süreci hiçbir üretim yapmadan boşuna harcamış olduğunu görmekteyiz. 2014’de yaşı 15-16 olan bir futbolcunun bu gün 22 yaşında olduğunu farz edersek  ki öyledir. Bu yaş gurubunda Yeni Orduspor alt yapısından yetişip takımda kaç tane oyuncu hiç gibi. Nereye kadar gidilecek böyle, tabi ki söylemeye hiç gerek yok. Futbol mezarlığında başına bir rahmet taşı da senin dikilir. Yazık değil mi bu ilin çocuklarını Yeni Orduspor2da görev yapan hocalarımıza birisini önerdiğimizde cevap hazır ‘yeter siz’ hocam. Yetersiz dediğin oyuncu 14-15 yaşında. Bu yaşta profesyonel takımda oynayacak kalitede olmayacak tabi ki, senin işin ne yetenekli futbolcu adaylarını geliştirip profesyonellik aşamasına getirmek değil mi? Sorun liyakat sorunu, fakat ne yazık ki bizim ülkemizin temel derdi de bu değil mi zaten?

Gelecek yazımda daha geniş olarak ordu futbolunun amatörünün temel sorun ve çözümlemelerini yazacağım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar