VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hamza ALP

Hamza ALP

Mail: [email protected]

reader

Duygu Sömürüsü

İnsanların neye ve nasıl itiraz etmeyeceğini bilenler, bir kılıf uydurarak ayaklanmalarını önlüyorlar. Zaman zaman bu konuyla alakalı yazılar yazdım ama nafile, olsun ben yine yazmaya devam edeceğim. Şu meşhur kermes olayları, bana göre kermes yapılacağına o kermeste hazırlanan yiyecek içeceğin parasını al eline, yanına da yönetiminden birini al esnafları gez bana göre orada elde ettiğin gelirden daha fazlasını toplarsın. Ama maalesef evde hazırla, başka yerlerden al getir orada sat parasıyla yardım yap, oraya gelenler zaten yediklerinin değil, bizimde bir katkımız olsun diye veriyorlar. Burada hem fikiriz.

Peki, şu meydana kurulan fuar çadırına ne demeli… Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye Meydanı büyük deyip buraya göndermiş. Bana göre öğle değil, geçen yıl bu Ordu’da yapıldı esnaftan büyük tepki geldi. Hatta bir hafta sonra Ünye Cumhuriyet meydanına kurulmaya çalışılırken Ünye esnafı ayağa kalktı gece çadırlar kurulmadan topladılar ve geri döndüler.

Şimdi ne oldu da bu yıl cumhuriyet meydanına kuruldu. Efendim isim değiştirdiler, Emniyet teşkilatını kullanarak buraya çadırı kurdular. Peki kim izin verdi Ordu Büyükşehir Belediyesi, çünkü Ünye Cumhuriyet Meydanı onların uhdesinde. Organizasyonu yapan vakfa bir miktar bağış yaptı (Kesin olmamakla birlikte öğrendiğim rakam 15 bin lira) kimseye sorulmadan yani Ünye’de kimseye sorulmadan meydana konuldu. Esnaf yine ayaklandı hayırdır ne oluyor diye belediyeye gitti fakat belediyenin bir etkisi ve yetkisi olmadığını gördü. Bir belediye her ne olursa olsun, bir üst belediyeye telefon açıp konuyu anlatmalı, anlatmışta olabilir ama bunu buraya değil madem bu Polis şehitlerimiz için Ordu’da insan sayısı fazla Ordu meydanına koyun demesi lazımdı. Belki de dedi ama sonuç nafile.

Açılışa gelelim, Ünye Cumhuriyet meydanında kurulsun diye yetki verenlerden kimse yok, tabi işin içinde polis teşkilatı olunca mecburen Kaymakam ve emniyet müdürü orada, vakıf yetkilileri orada ve mecburen bazı müdürler açılışta göründüler. Belediye Başkanı yok, esnaf odası başkanı yok, esnaf yok siz sadece bir derneği kullanarak azda olsa bir alışveriş döngüsü olan yere gelip esnafı bitiriyorsunuz. Buna da kimse dur diyemiyor. Bence buna dur ancak şöyle denir. Devletimiz ve milletimiz aciz değildir. Nasıl mı? Biz sadece polisimize değil tüm şehitlerimize ve gazilerimize bakacak güçlü bir devletiz. Öyle bir de milletiz ki, elimizde ki ekmeyi pay etmesini biliriz. Siz şimdi sözde vakfa bağış yaptınız. Alanlar belli idi, birde şimdi gelin bakalım alanlar ne olmuş. Burada esnaf bir şey demiyor etrafa biraz daha çadır kuralım ama fiyatı şu olur. Gelin bakalım neler olmuş bir bakın, size verdiği parayı sadece sonradan eklenen çadırlardan aldı haberiniz olsun.

Eğer yardım yapılacaksa vakıf ayakta duracaksa esnaf ve İnsanlarımızla durur, onun için esnafı mağdur etmeyin. Bence vakfa para toplanacaksa esnafa gidilir satış olmamasına rağmen bırak 15 bini, 25 – 30 bin toplanırdı.

Önemli olan niyettir, gerisi teferruat.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar