Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

DÜZ MAHALLENİN YARIM ASIRLIK SEMBOL MUHTARI “SIRRI  MÜLDÜR”

Uzun yıllar Muhtarlığımızı yapan, Sırrı Müldür’ü  bilmem, hatırlarmısınız? Ordu Düz mahallede yeni yetiştiğimiz yıllardan  onu görür, tanırdık. Muhtarın  fedakar ve tatlı eşi Şükran hanımın, Düz mahalledeki evinden  her zaman takım elbiseli, boynunda kravatlı düzgün kıyafetlerle onu yol ettiğini görürdük. Muhtarın ele avuca sığmaz delifişek abisi Cemil Müldür’den de herkes çekinirdi. Ama Muhtar Sırrı Müldür, Ordu’da  çok sevilen ve sayılan bir insandı. Yolda giderken herkese selam verir, halini hatırını sorardı, Sırrı Müldür, güler yüzlü esprili mütevazi  ve oldukça sabırlı bir insandı. Yıllar öncede amansız bir hastalığa yakalanarak aramızdan ayrılıp, hakkın rahmetine kavuşmuştu.

1930‘lu yıllardan itibaren aralıksız 50 seneye yakın Düz Mahallede başarıyla muhtarlık yapmıştı. Düz Mahalle ile özdeşmişti. Asıl mesleği berberlikti. Ordu Düz Mahallede sürdürdüğü Berberlik mesleği  esnasında efendiliği ile, sözüne özüne olan itimadı ile çevresinde yaşadığı halkın gönlünde taht kurmuş bir sanatkardı. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren oldukça genç yaşta etrafının teşviki ve desteği ile Düz Mahalle Muhtarı olmuştu. Görevi sırasında herkese adaletle davranır, fakire fukaraya kol kanat gererdi. Muhtarın  mahallesinde  yaşayan herkes onun için; emanete hiçbir zaman ihanet etmediğini,  kendisine  her konuda itimat edildiği söylerlerdi.

naim güney (1)_1

46 sene aralıksız muhtar olan, Sırrı Müldür, son günlerde artık sağlığı bozulmuştu ve rahatsızdı.  18 Nisan 1999 yılında yapılacak mahalli seçimlere  bir daha katılmak istemiyordu. Mahalle Muhtarlığı için muhtarlık ofisini kullandığı marangoz mobilyacı Halil Düzgün’ün Karabük Demir Çelikten emekli olmuş, doğma büyüme Düz mahalleli bir genç olarak, iki yıldır yanında yetiştirdiği,  Galip Düzgün’ü önerecekti. Ama bu önerisini duyan mahalle halkı muhtarlık seçimine tekrar onun aday olmasını çok istemişlerdi.  Çünkü, Düz mahalle halkı onu sembolleri olarak görüyor, görevi  bırakmasını kesinlikle istemiyorlardı. Halkın teveccühü ve bağlılığı karşısında hayli duygulanan muhtar tekrar göreve devam edecek gücü kalmadığını, artık kendisinin Muhtarlık adayının da Galip Düzgün’e destek vermelerini işaret etmiş ve 1999 yılında Muhtarlığı gönül huzuru ile Galip Düzgün’e bırakmıştı. 1999 yılından beri de Galip Düzgün muhtarlığına başarıyla devam ediyor. Sırrı Müldür muhtarlığı bıraktıktan sonra artan rahatsızlığı ile yaklaşık 2 yıl daha mücadele etti. Ama daha fazla dayanamadı ve İstanbul’da çocuklarının yanında 2001 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştu. Allah mekânını cennet etsin.Nur içinde yatsın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar