Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

ECZACIYI SUÇLAYACAKLAR

Bir şubat ayı daha geldi. Şubat ayının sağlık açısından bir önemi de Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç fiyat kur düzenlemesinin yapılması. Peki kur düzenlemesi ne demek?

İlaç fiyatları hesaplanırken; Euro üzerinden hesaplanmaktadır. Avrupa referans olarak çeşitli ülkeler arasında ilaca ait en ucuz fiyat olan tespit edilir.

Mesela; A ilacına ait fiyat; Yunanistan‘ da 5 Euro, Almanya’ da 6 Euro, Hırvatistan’ da 7 Euro. Sağlık Bakanlığı’nca; en ucuz olan 4 Euro A ilacı için Türkiye’ de geçerli kabul ediliyor. Böylece Avrupa’daki en ucuz ilaç Türkiye’ de oluyor. Ancak ucuzluğumuz bununla da kalmıyor. Sağlık Bakanlığı ilacın fiyatını Türk Lirası olarak hesaplarken e kendi tespit ettiği Euro kuru ile çarpıyor. Sağlık Bakanlığı güncel Euro kuru 3.81 şuan. Yani fiyatı 4 Euro olan A ilacının Türkiye’ de vatandaşlara ulaştığı fiyat 3.81x4= 15.24TL’dir. İlaç fiyatları bu şekilde hesaplanmaktadır. Kur düzenlemesi dediğimiz şey ise;  Euro’nun 3.81TL olarak kabul edilen kur fiyatının gerçek değeri olan 8.54TL’ ye doğru yaklaştırılmasıdır. Sağlık Bakanlığınca bu işlem her Şubat ayında yapılmaktadır.

Bu işlemin yapıldığı Şubat ayında ne hikmetse Eczacılar eczanelerine koymak üzere ilaç bulmakta zorlanırlar. İlaç hem ilaç depolarında hem de ilaç firmalarında bulunmaz. Sonra zam açıklanır; fiyat geçişi olur ve mucize bir şekilde ilaçlar depolara ve firmalara giriş yapar.

Eczanelerin ilaç stokları Sağlık Bakanlığı’nca görülebilmektedir.  Bir ilaçla ilgili “Eczanemizde yok”; “Depolarda bulamıyoruz” dediklerinde doğru söylemek zorundadırlar çünkü art niyetli olarak zamdan önce satmamak üzere saklamaya çalışsa da Sağlık Bakanlığı bunu tespit edebilmektedir.

Kısaca; şuan eczanelerde bulamadığınız ilaçların nedeni eczacınız değil fiyat kur düzenlemesidir. Eczacılar ilaç bulmakta zorlanmaktadırlar. Mart ayı geldiğinde bu ilaçların bir çoğu bir anda bulunabilir olacaktır.

Son söz; ilaç fiyat kuru için;

Kurun bu şekilde olması ülkemiz açısından bir kazançtır. Ancak; yabancı ilaç firmaları bu Euro kuru ile ilaç vermek istemediklerinde veya diğer Avrupa ülkelerinden Türkiye’ ye yakın fiyat istendiğinde; Türkiye’ ye ilaç göndermemekte veya kısıtlı miktarda göndermektedirler. Bu nedenle de zaman zaman bulunamayan kanser ilaçları gibi önemli ilaçlar söz konusu olmaktadır. Yerli üretimi olmayan ilaçlar için farklı bir kur sistemi belirlenmesi gerekliliği vardır. Gelecekte bunun da çözüleceği umuduyla…

Sağlıkla kalın; sağlıklı kalın.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar