VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8662
EURO18.3957
ALTIN1025.2
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Edirne’ye gel… Edirne’ye!

1991 yılı aralığında Sovyetler Birliği dağıldı. Dağılan birliğin cumhuriyetleri, birer bağımsız ülke olduklarını ilanen duyurdular. Bu öyle bir dağılma idi ki;  insanların gelirleri düşmüş, ayda 300 dolar kazanan şanslı sayılırdı. 300 dolar kazanamayan da, evlerindeki tası tarağı toplayıp komşu ülke pazarlarında satmaya çıkmıştı. Doğu Karadeniz illeri pazaryerleri, yolları, eline bir valiz alıp gelen Ukraynalı, Gürcistanlı, Ermenistanlı “turistlerle” (!) dolmaya başlamıştı.

Her ne kadar gelenler, geldikleri ülkenin adını söyleseler de, getirdikleri eşyaları satmak için topladıkları alanın adı “Rus Pazarı” oldu.

Rus pazarlarında satılanlar, bir anda “bavul ticaretini” artırmış; bu pazarların Doğu Karadeniz illeri ekonomisine önemli katkıları olduğunu söyleyen oda başkanları bile çıkmıştı.

Rus pazarlarında 30 yıl sonra, bugün; ne Ukraynalısı, ne Gürcistanlısı, ne de Ermenistanlısı var. Onlar gitti, bizlere kala kala “Rus Pazarı” adı yadigâr kaldı.

***

Dolarla molarla işi olmayan Bulgarlar arabalarına atlayıp günübirlik Edirne’ye gelmeye başlamışlar. Edirne esnafının memnuniyeti yaygın basında geniş yer bulduğu için, siz okurlarımızı da bu memnuniyetten haberdar etmek istedim.

Bulgar Levası, TL karşısında yüzde 65 değer kazanınca, cebine fazla değil, 100 Leva koyan, Edirne’de 650 liralık alış/veriş yapıp ülkesine dönüyormuş.

***

Efendiler!

Edirne esnafı Bulgar turistlerden çok memnun, ya Ordu/Giresun fındık üreticisi?

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Meclis Gurup Konuşmasının bir yerinde; Ordu/Giresun fındık üreticisinin bağ/bahçelerinin giderek yabancı şirketlerin eline geçtiğine dair bir uyarıda bulundu.

Elimin altında şu an somut bir bilgi olmadığı için, şu kadar hektar Terme’de ya da Fatsa’da el değiştirdi, diyemiyorum.

Fakat, şunu diyebilirim: 2 yıl önce 200 bin dolar karşılığı Ordu’da bir mülk almaya kalkan, bugün aynı mülkü 80 bin dolara pekala alabilir.

Sözün özü:

Dolarla molarla işiniz olmayabilir, bu ayrıntıyı bir tarafa koyup, doğruya doğru diyelim. Dün 400 bin TL fiyata satışa çıkardığınız 3+1 daire, yine 400 bin TL.

400 bin TL’ye satışa çıkardığınızda 50 bin dolar istiyordunuz, bugün ise 30 bin dolar istiyorsunuz.

Görüyorsunuz sıfır bir otomobil fiyatına kelepir dairelerimiz vaaaaar!!!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar