Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

EFİRLİ, ÇERLİ YÖRESİNİN VATANDAŞI ÜVEY EVLAT MI?

Geçtiğimiz Ramazan bayramında yaşadığımız büyük sel felaketi esnasında ortası çöken Akçova karayolu köprüsünde henüz bir çalışma yapılmadı, koca köprü o gün bugündür öylece çökük vaziyette duruyor. İyi ki Akçova deresinde daracık tarihi bir köprü var, yoksa bu çağda derenin karşısına halen sandallarla geçecektik. Neden yetkililer bu köprüyü biran önce başlatıp yenisini yapmayı veya eskisini tamir edip trafiğe açmayı düşünmüyorlar?


Perşembe ilçesinin Çaka ile birlikte en güzel kumsal ve koylarının olduğu Çerli ve Efirli sahillerinde kadınlar plajı ile yöreye bir hareket gelmişti. Ama Perşembe'nin turistik sahil köylerinden olan Çerli ve Efirli bölgesine seçim iki yılı geçmesine rağmen ne bir kanalizasyon ne de içme suyu ne de bir arıtma gibi alt yapı çalışmaları görevli kamu kurumlarınca henüz başlatılmadı. Üstüne üstlük bir de sel felaketi sonucu cana ve mala gelen büyük zarar ve ziyanlar oluştu.


Efirli,Beyli, Çerli yöresindeki bazı toplu konutların yanında birde Eledere kenarına açılan sanayi tesislerine ait atık suları, kanalizasyonları ilkel fosseptiklerden derelere taşarak boşalıyor. Efirli ve Çerli yöresinin eşsiz kumsallarına pis sular açıkça akarak çevreyi kirletiyor. 


Yıllarca kanalizasyonu, arıtma tesisi, içme suyu veya asfalt yolu yapılmayan bu yöre insanına neden gerekli olan bu hizmetler getirilemiyor? Efirli, Beyli, Çerli yöresinde yaşayanlar bu ülkenin vatandaşı değil mi? 


Buralardaki konutların kanalizasyonları derelere neden akıtılıyor? Buranın milleti kumsallarda pis suları yuta yuta denize girip, tifo, dizanteri mi olsun, isteniyor? Deniz seviyesindeki düztaban arazilere çaktıkları borularla 3-5 metreden motopompla su çekiliyor. Bu amonyaklı kanserojen suları yörede oturan vatandaşlar yıllardır içiyor ya da kullanıyorlar. Yetkililer bu turistik yörelerimize acilen temiz ve sağlıklı bir içme suyu temin edip, getireceklerine, arıtma tesisleri ve kanalizasyon şebekesi kuracaklarına, olanı biteni tribünden seyrediyorlar. Zaman katlayarak hızla geçiyor ve vatandaşın konuşma vakti yaklaşıyor. Daha fazla vakit kaybetmeden herkes iş başına... Yoksa son pişmanlık fayda etmeyecek, herkes bilsin, artık.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar