Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Efsane geri döndü…

Karayolu yolcu taşımacılığının marka kuruluşu Varan Turizm dört yılın ardından  yeniden yollara döndü.

Belleklerde yer edinen ok atan ceylan kız logolu firma,  özel donanımlı lüks otobüslerle ilk aşamada Ankara-İstanbul, İstanbul-Bursa-İzmir hatlarında karşılıklı seferlere başladı.

1946 yılında Nevzat Pekuysal tarafından kurulan ve kamyondan devşirme otobüslerle yolcu taşımacılığına adım atan Varan Turizm, hep ilklerin öncülüğü ile sektörün lideri haline geldi. Avrupa’dan ithal edilen çift katlı lüks otobüsleriyle, üniformalı personeliyle, kendine özel otogarıyla, ilk şehir içi servis araçlarıyla, ilk hostes çalıştırmasıyla, seçkin personeli ve deneyimli şoförleriyle, beğenilen ikramlarıyla, otobüslerinde alakartlı yiyecek ve içecek bölümüyle, ilk nonstop seferleriyle yolcu taşımacılığının lider kurumu oldu, yolcunun beğenisini kazandı.

Nevzat Pekuysal’ın ölümünün ardından ailenin otel işletmeciliğine yönelmesinden ötürü Varan Turizm 2012 yılında sektörün bir başka lider kuruluşu olan Ulusoy Turizm’in sahibi Haluk Ulusoy tarafından satın alındı. Her iki lider otobüs firması ilk başlarda başarılı hizmet verse de zamanla uçak seferlerinin artması, bilet fiyatlarının ucuzluğu nedeni ile zor günler yaşadı. Ekonomik anlamda güçlük çeken ve aile içindeki isim anlaşmazlıklardan dolayı Haluk Ulusoy, yılların firması Ulusoy Turizm’i elden çıkarmak zorunda kaldı. Oflu  ailenin bin bir emekle kurduğu ve sektörün lideri yaptığı Ulusoy Turizm’in satılması firma tutkunlarını oldukça üzdü.  Ulusoy’un kurucularından merhum  Ali Osman Ulusoy’un kızı Hülya Ulusoy tarafından hizmete açılan ve babasının adını taşıyan otobüs firması gelişerek büyüyor, Karadeniz’den yurdun dört bir yanına sefer düzenliyor.

Ulusoy’un el değiştirmesiyle ortada kalan Varan Turizm’in isim hakkı icra yolu ile Termeli Kemal Soğancı ve Lüks Karadeniz firmasının sahipleri Abdullah - Fatih İslam tarafından alındı. Yolcu taşımacılığı sektörünü yakından bilen Varan Turizm’in yeni sahipleri Karadenizli iş insanları lüks otobüslerle Varan Turizm’i  yeniden faaliyete geçirmek için yoğun çaba harcadı. Firma ilk aşamada MAN Neoplan ve Mercedes yeni Tourismo otobüslerle Ankara, İstanbul ve İzmir hatlarında boy göstermeye başladı. Filoya katılacak otobüslerle sefer ve hat sayısı artacak. Karadenizli iş insanlarının sahibi olduğu Varan Turizm’in  önümüzdeki aylarda bölgeye sefer düzenleyeceği kesin.

Firmanın ve otobüslerin tanıtımında konuşan Termeli Kemal Soğancı, bu yılın sonuna dek 200 milyon liralık yatırımla 100 otobüslük filonun oluşturulacağını bildirdi. Firma CEO’su Kemal Erdoğan ile birlikte tanıtımı gerçekleştiren Kemal Soğancı’nın 700 kişiye istihdam sağlanacağını söylemesi, işsizliğin yaygın olduğu ortamda olumlu haber. Öyle ya, dolaylı yoldan 2bin 500,3 bin kişiye ekonomik katkı sağlamak, geçimine yardım etmek az buz iş değil.

Umarım, çıktıkları bu zor yolda başarılı olurlar. Kaliteden ödün vermeyecekleri hizmetlerle hem Varan Turizm tutkunu yolcular hoşnut kalır hem de kendileri kazançlı çıkar. Efsanenin geri dönmesi rahat ve kaliteli yolculuğu özleyen yolcular için sevindirici. Tekerlerine taş değmesin, Allah kazadan beladan korusun. Hoş geldin ok atan ceylan kız.  Bu arada yolcu, Varan ile özdeşleşen çift dingilli  lüks donanımlı SETRA otobüsleri bekliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar