Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Efsane sendikacının ölümü…

Türk sendikal hareketinin simge isimlerinden, Türk Metal Sendikası eski Genel Başkanı Mustafa Özbek yakalandığı amansız hastalığa yenilerek yaşamını yitirdi.

Türk-İş’te Seyfi Demirsoy, İbrahim Denizcier, Halil Tunç, Şevket Yılmaz, Bayram Meral ve Şemsi Denizer, DİSK’te Kemal Türkler, Kemal Nebioğlu, Abdullah Baştürk gibi önemli isimlerle birlikte Türk sendikal yaşamına damga vuran, emekçi hakları için yıllarca mücadele eden Mustafa Özbek, işçiler için kurduğu sosyal tesis ve etkinliklerle dikkati çekmişti.

İşçi haklarının yanı sıra,  sosyal sendikacılık anlayışında da öncü olmuştu.  Başkanlığı döneminde emekçilere aileleriyle birlikte KKTC’deki sendika otelinde tatil olanağı sağlayan Mustafa Özbek bu alanda bir ilki başarmıştı. Metal sektöründe bağıtladığı toplu iş sözleşmeleriyle  işçilere  önemli haklar sağlayan Özbek,  üye sayısı bakımından Türk Metal’i ülkenin en büyük sendikası haline getirmişti.  Görevi boyunca sendikaya kazandırdığı beş yıldızlı  otel ve sosyal tesislerden işçiler hala yararlanıyor, tatil yapıyor. Kurduğu ART Televizyonu ilk sendika yayın organı idi. Özbek’in görevden ayrılmasından sonra ART yayına son verdi. 

Merhum Alparslan Türkeş’e yakınlığı ile bilinen Mustafa Özbek, siyasi görüşlerinden ötürü Ergenekon operasyonunda hapse atılmış, sendika başkanlığını bırakmak zorunda kalmıştı.

Mustafa Özbek’in vefatı ile Türk sendikal yaşamında önemli bir devir sona erdi. Günümüz sendikacılığına baktığımızda Türk- İş ve DİSK’te emek hareketine damga vuran, hizmet eden duayen sendikacıların önemi ve boşluğu daha iyi anlaşılıyor. Mustafa Özbek vasiyeti üzerine yıllar önce yitirdiği  oğlunun yanında, Kırıkkale’de son yolculuğuna uğurlanacak.

Mustafa Özbek’in ölümü günümüz sendikacılığının durumunu anımsattı.

Bilindiği gibi işçi kuruluşları  eski gücünden çok uzak. 14 milyona yakın emekçiden 1 milyon 918 bini sendikalı. Türk-İş 1 milyon 18 bin 92, Hak-İş 666 bin 303, DİSK 184 bin 852 üyeye sahip.  28 bin 954 işçi bağımsız sendikalara, 15 bin 679 işçi Ülkem-İş’e, 4 bin 13 işçi de Tüm-İş Konfederasyonuna üye. Sendikalaşma oranı yüzde 13.8.

Son günlerde sendikalı üye sayısı artış gösterse de 14 milyon çalışan dikkate alındığında 1 milyon 918 bin rakamı son derece yetersiz.  Sendikalara üye olmanın kolaylaştırıldığı bu dönemde sendikalı üye sayısını azlığı oldukça düşündürücü. E-devlet üzerinden sendikalara üye olunuyor.

Sendikalaşma oranının düşüklüğünde çeşitli etmenler rol oynuyor. İşçinin en büyük çekincesi “işten atılma” korkusu. “Sendikaya üye olursam işveren işime son verir mi?” diye kaygılanan emekçi daha çok ücret ve sosyal hak artışını sağlayacak sendikalara üye olmaya yanaşmıyor, demokratik hakkını özgürce kullanamıyor.

Kuşkusuz, işyerinde sendika istemeyen, işçiye baskı yapan bazı işverenlerin katı tutumu sendikalaşmaya engelliyor. Genelde küçük işyerlerinde çalışan emekçi, işveren korkusundan, ekmek ve iş kaygısından sendikadan uzaklaşıyor. Aslında anayasal hak olan sendikalara üye olmayı engellemek suç.

Bu durumda görev sendikalara düşüyor. Etkin çalışma, işçiyi bilgilendirerek, yanında olduğunu göstererek emekçiye yasal hakkını kullandırmaları gerekiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar