Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

EĞİTİMDE BÜYÜK 'KAMBUR'

    Kuşkanadı kalem olsa, yazılmaz öğrencinin derdi. Her eğitim öğretim döneminde öğrenci ve velilerin şikayet ettiği konuların başında 'yerinden kımıldamayan gülleden' farksız okul çantaları gelir. Yüzlerce sayfalık ders kitapları, aynı çoklukta defterler, beslenme çantası, suluk, resim dosyası, çeşitli el işi malzemeleri derken çanta 'halter diskine' dönüyor. Neredeyse kendi ağırlıkları kadar eşya taşımak zorunda bırakılan minik bedenlerin, genç yaşta ağrılarla tanışan sırtlarına binen aşırı yük kamburlarını artırmaktadır.    

         Okul civarlarından geçerken çocukların bel, boyun ve sırt ağrıları çektiğini gözlemliyorum.

Ağır çantayı arkaya doğru çektiğinde bunu dengelemek için öne doğru eğilirken oluşan dengesizlik beli 'deve boynu' gibi kıvırıyor. Öne eğilme esnasında göğüs kafesi ve sırttaki simetri bozuklukları daha iyi fark edilebiliyor. Günün birinde kambur olsun diye mi ağırdır çantalar? Omurilik ağrısı şikayetiyle hastanelere akın eden çocuk sayısı acaba ne kadar? Gelişme çağındaki çocuklarımızın omurga ve eklemlerinde duruş bozukluğu ve eğilmeler başlaması, ileriki yaşlarda tedavisi mümkün olamayacak kamburluk yaşamaması için MEB neden tedbir almıyor? Yoksa bu gidişle; öğrenci sınıfta duvara yastık resmi çizer uyursa, şaşırmayın...

         Önemli olan öğrencinin hafızasındaki ham bilgilerin çokluğu veya depolanması değil, kullanabilmesidir. Bu nedenle, artık 'Cennet bahçesi' okullarımızda öğrenciye ders kitaplarına dayalı bilgi yükleme anlayışı terk edilip yerine, bilgiyi işleme kapasitesi geliştirilmelidir.                     Faydasız bilgileri kitaplara, kitapları da öğrencilerin sırtına yükleme özellikle ilköğretim çağındaki yavruların sağlığını tehdit ediyor. Taşıdığı yük, kitaplara olan sevgisini olumsuz etkiliyor.                           Devlet okullarında özel öğrenci dolapları olmaması nedeniyle yardımcı kitapların ünitelere göre bir formalık dergi gibi basılmaması, göz ardı edilmiş, iyi hesaplanmamış gözüküyor.                         Örnek; yedi kitap taşıyan öğrenci baz alındığında; formalık dergiler birleştiğinde ancak yarım kitap oluşacağından fazladan üç kitap taşımaktan tasarruf sağlanabilirdi. Sene başında öğretmenlere teslim edilen kitaplar, okulda depolanıp ünite başlarında dağıtılabilir. Bilgi beş harflidir, beşte dördü ilgidir.          Çocukların beyinleri bilgi mahzeni, bedenleri postacı çantası yükünden kurtarılsın.                  Eğitim hayatı boyunca suda ilerleyen ağaç dalı misali savrulan öğrencilere yazık değil mi? Okumak zaten zor ve meşakkatli bir eylemken, çocuklar kitap ve defterlerin de altında eziliyorlar. Eğitimde yerimizde saymıyoruz, hızla gerilere düşüyoruz. Problemleri doğru tahlil edememek başka sorunların kapısını da aralıyor. Faydasız bilgileri kitaplara, kitapları da öğrencilerin sırtına yüklemenin zamanı artık bitsin. 

*

Ne ağlayın, ne de gülün, sadece anlayın...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar