Ordu
DOLAR13.6348
EURO15.495
ALTIN782.38
Halil ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Mail: [email protected]

EGZERSİZ ve BEYİN

Dr Hillman & Dr Davis

“ Bir insanın bilinçsel yeterliliklerini sabit tutmak ya da geliştirmek için egzersiz kadar faydalı görünen bir ilaç yada müdahale henüz bulunamadı.

ARAŞTIRMA

      ABD’de Yale üniversitesinde yapılan araştırmalarda uzun süre egzersiz yaptırılan laboratuvar farelerinde beyindeki duygu durumunu etkileyen 36 adet genin ifade edilme şeklini değiştirdiğini buldular. Almanya’da yapılan  başka bir araştırmada ise bilim insanları, yürüyüş veya bahçe işleri ile uğraştırılan deneklerin daha “mutlu” olduğu görüldü.

       ABD Oklahoma state üniversitesindeki bir deneyde de dişi farelerin haftada 10 ile 60 dakika boyunca orta tempoda koşmasının  stres testlerinde daha aklıselim davranışlar sergiledikleri gözlemlendi.

       Georgia üniversitesinde normal sinirli  davranış gösteren 16 talebe egzersiz bisikleti sonrası ölçülen beyin dalgaları ve beyin  elektriksel aktivitelerini okuyan ileri teknoloji slaytlı boneler giyen sporcuların slaytları incelendiğinde daha rahat, gevşek (relax) oldukları görüldü.

         Kanlarındaki  Beta- Endorfin ve oxsitosin hormonu seviyeleri miktarıda oldukça artmıştı.

          Araştırmayı yöneten Dr Natthaniel (Thom) “ tek bir seans egzersiz yapmanın bile sinirlenmeye karşı ciddi koruyucu (profilaktik) etkisi var. Şayet sinirleneceğinizi düşündüğünüz bir yere gideceksiniz , önce gidip biraz spor yapın” demektedir.

 

“ Beynimizin davranışlarımızı kontrol ettiğini biliyorduk, ancak  davranışlarımızın beynimizi kontrol ettiğini değil”.  Dr. Gaye

Egzersizin etkili gücü beyin iletilerimiz üzerinde pozitif strese neden olması bizim vucut fiziksel aktivitelerimizle birlikte beyin emirleri üzerindeki olumlu etkileri yaşam kalitemize büyük etki sağlamaktadır.Hayatı daha mutlu ve huzurlu gecirmemize neden olmaktadır.Ruh dünyamızı mutlu kılmaktadir.Yaşam kalitemize egzersiz yaparak ciddi katkı getirebiliriz.Biz canliların organizmasınin mekaniginin sirrı hareket etmeye uygundur. Hareket etmeyen organizma çökmeye mahkumdur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar