Ordu
DOLAR13.2787
EURO15.0371
ALTIN760.87
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

EİNSTEİN VE ŞOFÖRÜ

Geçtiğimiz günlerde tarihe damgasını vurmuş ünlü isimlerin pratik zekaları ve hazırcevaplılıklarına ilişkin anekdotlara yer veren bir kitap okudum. Kitapta Einstein ve şoförü ile ilgili oldukça ilginç bir hikaye var. Şöyle ki;

Einstein’ın sürekli konferans ve sunumlara katıldığı dönemlerde şoförü Einstein’a: “Sizi konferanslarınızda sunum yaparken arka sıralardan o kadar çok dinledim ki; bütün anlattıklarınızı ezbere anlatabilirim.” demiş. Bunun üzerine muzip bir kişiliği olan Einstein hemen teklifini sunmuş: “Gideceğimiz konferansta beni tanımıyorlar. Benim yerime sen çıkıp sunum yap. Bakalım dediğin gibi her şeyi eksiksiz anlatacak mısın?”

Bu teklifi kabul eden şoförü bir sonraki konferansta Einstein sanki kendisiymiş gibi kürsüye çıkmış ve konuya ilişkin bildiklerinin hepsini eksiksiz anlatmış. Hatta daha önceden gelen benzer sorulara da doğru cevap vermiş. Ne var ki; konferans katılımcılarından bir kadın, daha önce hiç sorulmamış bir soru yöneltmiş şoföre.

Şoför, hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp:

“Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip” demiş. Sonra da salonun arkasında oturan Einstein’ı işaret ederek şöyle devam etmiş:

“Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak.”

Sonradan okuduğum bazı kaynaklar ise bu hikayenin yaşandığını; ne var ki, Einstein ve şoförü arasında değil, bir haham ve şoförü arasında geçen bir diyalog olduğunu doğruluyor. Zira, her ne kadar o tarihlerde teknoloji ile tüm insanlara ulaşmak mümkün değilse de; Einstein bilim dünyası çevresinde oldukça tanınmış bir yüz olup; konferansta tanınmaması çok olağan değilmiş.

Einstein ve şoförü arasında geçsin, geçmesin. Tarihte yaşandığı kesin olan bu olay bilim insanlarının, siyasilerin, filozofların, liderlerin, sanatçıların ne denli hazırcevap ve pratik zekalı insanlar olduğunun göstergesi. Bir de esasında akıllı olan insanların çevresini de akıllı insanlarla donattıklarının… Akıllı insanların (özellikle de liderlerin) çevrelerini zayıf  karakterli ve basiretsiz kimselerden oluşturması da ne yazık ki gelişmemiş ve demokrasiyi sindirememiş toplumlarda kendini gösteriyor. Ve sonuç itibariyle zayıf karakterler arasında yükseldiğini zanneden liderlerde (kendilerine yöneltilen muhakeme ürünü eleştiri yoksunluğu ve çevresindekiler tarafından gereksiz pohpohlanmaları hasebiyle) yanıltıcı bir zafer algısının uyanması da elbette kaçınılmaz oluyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar