Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ek Gösterge Ne Zaman?

Bedelli askerliği içeren torba yasa teklifinde emekli hekimlerin aylıklarına 2 bin lira zam yapılması öngörülürken, tüm liderlerin seçim vaatlerinin başında yer alan bazı kamu çalışanlarına verilecek 3600 ek göstergenin yer almaması kafaları karıştırdı.

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere,  diğer adayların da her gittikleri yerde dile getirdiği polis, öğretmen, sağlık çalışanları, din görevlileri ile emeklilerinin maaşları ve ikramiyelerini önemli miktarda yükseltecek 3600 ek göstergeye ilişkin düzenlemenin hemen çıkarılacağına ilişkin bu kesimde doğal olarak beklenti oluşturmuştu.

Belki de seçim vaatlerinin en heyecanlandırıcı ve umut taşıyanıydı 3600 ek gösterge.  Düzenlemeyi kamuda 25 yıl hizmeti olan ve birinci dereceye yükselmiş çalışan ile emekliler yıllardır umutla bekliyordu. Seçim vaatleri arasında milyonların beklentisinin yer alması bu kesimde heyecan yarattığı kadar sevindirmişti de.  

Ne var ki,  TBMM’ye gönderilen torba yasa teklifinde ek göstergenin yükseltilmesine ilişkin bir maddenin yer almaması doğal olarak milyonlarca çalışan ve emeklide burukluk yarattı. Seçim vaatlerinin ilk sıralarında yer alan ek gösterge yoksa unutuldu mu? Yasa teklifinin Meclis’te görüşülmesi sırasında milletvekilleri bu konuda bir önerge vererek ek göstergeyi de torbanın içine atabilirler. Böylelikle hem seçim vaadi karşılanmış hem de milyonların umutla beklediği düzenleme hayata geçirilmiş olur.

Diğer yandan halen AİHM de görüşülmeyi bekleyen 2000 sonrası emekli olan işçi ve esnaf emeklilerine ilişkin intibak düzenlemesi de istenirse torba yasa içine alınabilir. Böylelikle emekliler arasında var olan ayrımcılık giderilmiş olur. Yeni intibakın çıkarılması ile dar gelirli işçi emeklilerinin aylıklarında 50 ile 355 lira arasında artış olur ki. Bu miktar çarşı pazar fiyatına yetişemeyen emekliye bir ölçüde rahat nefes aldıracaktır.

Sayın vekiller, yasa teklifi Meclis’te görüşülürken milyonların sesine kulak verir de her iki düzenleme geç olmadan hayata geçer.

Kuşkusuz, hekim ve emekli hekim maaşlarının 2 bin liraya varan miktarda yükseltilecek olması olumlu adım. Yıllardır tıp eğitimi alan, neredeyse ömrünün yarısını üniversite ve hastanelerde geçiren tabiplerin günümüzde aldığı maaş komik düzeyde. Mutlaka yükseltilmesi gerekiyor. Yanı sıra yıpranma payının verilecek olması da tıp insanlarının bir diğer beklentilerini karşılayacak düzenleme.

Ancak çalışan ile emeklinin bir bölümüne bazı haklar verilip, iyileştirmeler yapılırken, diğerlerinin özellikle aylıkları çok düşük olan işçi ve esnaf emeklilerinin bu haklardan yoksun bırakılması doğrusu vicdanları incitiyor. Aynı zamanda sosyal devlete yakışmayan uygulama.

Dar gelirli milyonlarca emekli yıllardır bir haksızlığın ortadan kaldırılması için yeni intibak yasasının çıkarılmasını bekliyor. Hem de bu konuda daha önce iş başında bulunan AKP hükümetlerinin verdiği söz varken.  İç hukukta haklarını aradılar, hep olumsuz yanıtla karşılık buldular. Son çare olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yolunu tuttular. Aradan dört aya yakın süre geçti oradan da hala bir ses yok.

Aslında, hiç  AİHM’e gerek kalmadan. Yasal düzenleme ile 2000 sonrası emeklileri kapsayacak yeni intibak yasası uygulamaya konulabilir. Bunu en kısadan gerçekleştirmenin yolu da Meclis’te görüşülen bedelli askerliğe ilişkin yasa teklifi. Verirsiniz bir önerge tartışmalara son noktayı koyarsanız. Tabii ki, burada niyet önemli.

Artık günümüzdeki maaşlar ve aylıklar yüzde 15’e yaklaşan enflasyon karşısında giderek aşınıyor. Tüm emeği ile geçinenlerin ücretlerinde iyileştirme yapmak kaçınılmaz. Baksanıza mevsimi olmasına rağmen domates halen 5-6, salatalık 4-5 liradan satılıyor. Bu fiyatlarla nasıl baş edebilsin milyonlarca dar gelirli.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar