Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ek gösterge seçim kurbanı

Öyle anlaşılıyor ki, 3600 ek gösterge İstanbul seçiminin yenilenmesi kararından ötürü bu yasama döneminde çıkmayacak gibi.

31 Mart yerel seçiminin hemen ardından TBMM’de öncelikle görüşülecek yasalar arasına alınması yüz binlerce kamu çalışanını hayli umutlandırmıştı. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimini iptal etmesi umutları hayal kırıklığına dönüştürdü.

Siyasi iktidar ile muhalefetin önceliği 23 Haziran’da yinelenecek İstanbul’daki seçime vermesinden dolayı Meclis’in verimli çalışması zor görünüyor. Çalışsa bile bu tarihe dek önemli yasaların çıkarılması olanaksız. Seçimin ardından TBMM’nin yaz tatiline gireceği dikkate alınırsa öğretmen, polis ve hemşireleri yakından ilgilendiren ek göstergenin önümüzdeki yasama dönemine kalması kuvvetle muhtemel. Yani, kamu çalışanlarının en büyük beklentisi olan 3600 bu kez de seçimin kurbanı olacak.     

Oysa kamu çalışanları ve emekli, 24 Haziran seçimin en önemli vaatleri arasında yer alan ek göstergenin çıkarılmasını aylardır sabırsızlıkla bekliyor.  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları sırasında diğer liderler gibi öğretmen, polis, din görevlileri, sağlık çalışanlarının maaşlarında iyileştirilme yapılmasına yönelik 3600 ek göstergenin hayata geçirileceğini ifade etmişti. Seçim vaatlerinin en heyecanlandırıcı ve umut taşıyanı ek göstergeydi. Düzenlemeyi kamuda 25 yıl hizmeti olan ve birinci dereceye yükselmiş çalışan ile emekliler yıllardır bekliyordu.  Seçim çalışmalarında gündeme gelince “tamam bu sefer bu iş oluyor” diye hayli sevinerek umutlandılar.

Ancak verilen sözün uzun süre yerine getirilmemesi dar gelirli kitlenin sevincini burukluğa dönüştürdü.  Hatta“Seçim vaatlerinin ilk sıralarında yer alan ek gösterge yine mi unutuldu ? “ diye kaygılandı.

Siyasi iktidar verdiği sözü 31 Mart seçiminin ardından hatırlayarak, yasanın öncelikle çıkarılmasına karar verdi. Ne var ki, YSK’nın iptal kararı öngörüleri değiştirdi. Dediğim gibi, bu yasama döneminde çıkması oldukça zor. Tabii bu konuda son sözü yine Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.  Belki de talimatıyla TBMM kapanmadan yasa çıkarılarak, kamu çalışanları sevinir. 

Kamuda çalışan binlerce kişi emekli olmak için 3600 ek göstergenin verilmesini bekliyor. Eğer o hak tanınırsa bir dakika bile durmayarak emekliye ayrılacaklar. “Ha bugün ha yarın diyerek yasanın çıkmasını gözlüyorlar”. Çalışanların gözü kulağı siyasi iktidardan gelecek habere kilitlendi.

Bu arada 2000 sonrası emekli olan işçi ve esnaf emeklileri de yeni intibak yasasını bekliyor. Milyonlarca emekli yasanın çıkmasına odaklandı. Çünkü olası intibak ile işçi emeklilerinin aylıklarında 50 ile 355 lira arasında artış olması söz konusu. Kuşkusuz bu artış çarşı pazar fiyatına yetişemeyen emekliye nefes aldıracak.

Emeklinin bir bölümüne bazı haklar verilip, iyileştirmeler yapılırken, diğerlerinin özellikle aylıkları çok düşük olan işçi ve esnaf emeklilerinin bu haklardan yoksun bırakılması doğrusu vicdanları incitiyor. Aynı zamanda sosyal devlete yakışmayan uygulama.

Dar gelirli milyonlarca emekli devlet eli ile oluşturulan haksızlığın ortadan kaldırılması için yeni intibak yasasının çıkarılmasını yıllardır bekliyor. Hem de bu konuda daha önce iş başında bulunan AKP hükümetlerinin verdiği söz ortada iken. İç hukukta ve AİHM’de haklarını aradılar ama hep olumsuz yanıt aldılar.

Yasal düzenleme ile 2000 sonrası emeklileri kapsayacak yeni intibak yasası hayata geçirilmesi aynı zamanda esirgenen bir hakkın verilmesi anlamına gelecek. Ancak, siyasi iktidardan bu konuda ne bir umut, ne bir ses var. Emekli yine düşük aylığa talim edecek gibi.

Hayat pahalılığının giderek tırmandığı ortamda maaşlar ve aylıklar yüzde 20’ye ulaşan enflasyon karşısında giderek aşınıyor, değerini yitiriyor. Emeği ile geçinenlerin ücretlerinde her şeye zam geldiği dikkate alınarak iyileştirme yapmak zorunlu.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar