Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ek Göstergede Kafalar Karışık

Kamu çalışanlarının umutla beklediği 3600 ek göstergeye ilişkin siyasi iktidar yetkililerinin çelişkili açıklamaları kafaları karıştırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran seçimi öncesi vaat ettiği öğretmen, sağlık çalışanları, polis ve din hizmeti görevlilerine yönelik 3600 ek göstergenin yerel seçim öncesi yeniden gündeme gelmesi çalışanları sevindirdi. Ancak, AK Parti Grup Başkanvekillerinin aynı günde farklı konuşmaları soru işaretleri oluştururken, siyasi iktidarın bu konuda net tavrının olmadığı anlaşılıyor.

Bülent Turan’ın,  “Söz verdiğimiz her konunun arkasındayız. Meclis takvimine uygun olması halinde tüm sözlerimizin yerine getirilmesi için çaba içerisindeyiz”  açıklaması yasanın seçimden önce Meclis gündemine gelebileceği yorumlarına yol açarak, yüz binlerce memuru yeniden umutlandırdı.

Ne var ki, birkaç saat sonra bu kez diğer Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un “Çalışmaların tamamlanmasını beklemek gerekir. Seçimden önce aceleye getirilmesini etik bulmuyorum” sözleri üzerine umutlar bir kez daha karamsarlığa dönüştü.

Oysa, kamuda 25 yıl hizmeti olan ve birinci dereceye yükselmiş çalışanlar emekliler yıllardır bu düzenlemenin hayata geçirilmesini bekliyor.  Düzenleme ile ikramiyeleri ile maaşlarında göreceli bir artış olacak, bir dakika bile durmayarak emekliye ayrılacaklar. Yasanın bir an önce çıkmasını gözlüyorlar. Hükümet çelişkili açıklamaları yerine net tavrını kamuoyuna duyururak kafalarda oluşan sorulara açıklık getirmeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan ek göstergeye ilişkin ne düşünüyor acaba?

Aslında, MHP ile birlikte CHP, İYİ Parti ve HDP’nin destek vereceği ek göstergeye ilişkin yasal düzenleme bir gecede Meclis’te yasalaşabilir. Önemli olan iktidar partisi AK Parti’nin bu konuda adım atarak düzenlemeyi TBMM’nin gündemine getirmesi. Grup Başkanvekillerinin zıt açıklamaları kamu çalışanlarında karamsarlık oluşturuyor. Dediğim gibi, son noktayı Cumhurbaşkanı koyacak. Kamu çalışanları bir anlamda Erdoğan’ın ağzında çıkacak söze kilitlendi.

Bu arada, Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) yıllardır beklediği düzenlemenin bu yasama döneminde çıkmayacağı hemen hemen kesinleşti. Geçtiğimiz hafta Meclis’e sunulan yasa teklifi AK Parti’nin ret, MHP’nin çekimser oyları sonucu kabul edilmedi. 24 Haziran öncesi EYT’lilere haklarının verilmesini her yerde hararetle savunan MHP’nin Meclis’te çekimser kalması yasanın çıkmasının en büyük engel.

Oysa, çok değil bir yıl önce yüz binlerce kişinin emeklilik hakkını savunan MHP, Cumhur İttifakında yer alınca vaatlerini unuttu.  EYT’lilerin umudunun başka bahara kaldığı açık şekilde görülüyor.

2000 sonrasında emekli olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerine verilen intibak sözü de hala yerine getirilmedi.  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) başvuruyu reddetmesi sonucu hukuksal alanda çözümü kalmayan 5 milyonu aşkın emeklinin tek umudu siyasi iktidarın alacağı kararda.

 2000 öncesi emekli olanlara intibakla aylıklarında iyileştirmeler yapılırken,  aylıkları çok düşük olan 2000 sonrası emeklilerin bu haklardan yoksun bırakılması vicdanları inciten, sosyal devlete yakışmayan bir uygulama.

Dar gelirli milyonlarca emekli devlet eli ile oluşturulan haksızlığın ortadan kaldırılması için yeni intibak yasasının çıkarılmasını yıllardır bekliyor. Geçmişte AK Parti hükümetlerinin verdiği söz hala belleklerde yerini koruyor. Unutulmadı bu sözler.

İç hukuktan ve AİHM’den olumsuz yanıt alan milyonlarca emekliyi kapsayan intibakın hayata geçirilmesinin tek yolu kaldı. O da siyasi iktidarın bu konuda atacağı adım.  Ancak, EYT’liler gibi intibakta da Cumhurbaşkanlığı kabinesinden umutlandırıcı henüz  ses yok.  Emekli yine düşük aylığa talim edecek gibi görünüyor. Her şeye zam geldiği dikkate alınarak aylıklarda iyileştirme yapmak kaçınılmaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar