Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ek Göstergeyi Hatırlayan Var mı?

24 Haziran seçiminin vaatleri arasında yer alan bazı kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge hakkının  tanınması unutuldu gitti.

Memur ile emekli o sözün yerine getirilmesini üç aydan bu yana umutla bekliyor. Ne var ki şimdi hatırlayan bile yok. Ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “100 günde yapılacak işler” arasında ne de damat Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamuoyuna duyurduğu “Yeni Ekonomik Programda” yer alıyor ek gösterge.

Oysa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  seçim çalışmaları sırasında diğer liderler gibi öğretmen, polis, din görevlileri, sağlık çalışanlarının maaşlarında iyileştirilme yapılmasına yönelik 3600 ek göstergenin hayata geçirileceğini ifade etmişti.

Seçim vaatlerinin en heyecanlandırıcı ve umut taşıyanı 3600 ek göstergeydi.  Düzenlemeyi kamuda 25 yıl hizmeti olan ve birinci dereceye yükselmiş çalışan ile emekliler yıllardır bekliyordu.  Seçim çalışmalarında gündeme gelince “tamam bu sefer bu iş oluyor” diye hayli sevinerek umutlandılar.  

 Ek göstergenin “100 günde yapılacak işler”  listesinde yer almaması dar gelirli kitlenin umudunu, sevincini burukluğa dönüştürdü.  Hatta“Seçim vaatlerinin ilk sıralarında yer alan ek gösterge yine mi unutuldu ? “ diye sormaya başladılar.

Gözler şimdi 1 Ekim’de yeni yasama çalışmalarına başlayacak TBMM’de. Tabii bu konuda son söz Erdoğan’da olacak. Seçim vaadini hatırlayarak ilgili yasanın çıkmasını sağlayacak mı? Yoksa “devlet tasarruf tedbirleri uyguluyor” diyerek ek gösterge başka baharı mı kalacak?

Aslında kamuda çalışan binlerce kişi emekli olmak için 3600 ek göstergenin verilmesini bekliyor. Eğer o hak tanınırsa bir dakika bile durmayarak emekliye ayrılacaklar.  “Ha bugün ha yarın diyerek yasanın çıkmasını gözlüyorlar”.  Demem o ki, çalışanların gözü kulağı devletten gelecek habere kilitlendi.      

Bu arada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM)  taşınan  2000 sonrası emekli olan işçi ve esnaf emeklilerine ilişkin yeni intibak yasası da beklentiler arasında. Milyonlarca emekli yasanın çıkmasına odaklandı. Çünkü  olası intibak ile işçi emeklilerinin aylıklarında 50 ile 355 lira arasında artış olması  söz konusu. Kuşkusuz bu artış çarşı pazar fiyatına yetişemeyen emekliye nefes aldıracak.

TBMM tatile girmeden önce çıkarılan torba yasa ile emekli hekim maaşlarında 2 bin liraya varan miktarda artış sağlandı. Kuşkusuz tıp eğitimi alan, neredeyse ömrünün yarısını üniversite ve hastanelerde geçiren tabiplerin maaşlarına zam yapılması olumlu bir adım.

Ancak emeklinin bir bölümüne bazı haklar verilip, iyileştirmeler yapılırken, diğerlerinin özellikle aylıkları çok düşük olan işçi ve esnaf emeklilerinin bu haklardan yoksun bırakılması doğrusu vicdanları incitiyor. Aynı zamanda sosyal devlete yakışmayan uygulama.

Dar gelirli milyonlarca emekli devlet eli ile oluşturulan haksızlığın ortadan kaldırılması için yeni intibak yasasının çıkarılmasını yıllardır bekliyor. Hem de bu konuda daha önce iş başında bulunan AKP hükümetlerinin verdiği söz ortada iken. 

İç hukukta haklarını aradılar ama hep olumsuz yanıt aldılar.  Son çare AİHM’e  başvurdular.

 Aradan dört aya yakın süre geçti oradan da hala bir ses yok.

Aslında AİHM kararı beklenmeksizin yasal düzenleme ile 2000 sonrası emeklileri kapsayacak yeni intibak yasası hayata geçirilir. Ancak Cumhurbaşkanlığı kabinesinden bu konuda bir umut, ışık, ses yok. Emekli yine düşük aylığa talim edecek gibi.    

Hayat pahalılığının giderek tırmandığı ortamda maaşlar ve aylıklar yüzde 20’ye ulaşan enflasyon karşısında giderek aşınıyor, değerini yitiriyor.  Emeği ile geçinenlerin ücretlerinde her şeye zam geldiği dikkate alınarak iyileştirme yapmak zorunlu. Tasarruf uygulama kararı alınırken aylıklara ek zam gelir mi? Doğrusu çok zor. Yine yılbaşını bekleyecek milyonlarca sabit gelirli işçi, memur ve emekli maaş zammı için.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar