Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ekmeğin Tadını Kaçırmayın

Halkın temel gıdası ekmeğe zam tartışması son bir haftanın en önemli gündem maddesi oldu.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ekmeğe yüzde 15 zam yapılacağını açıklaması üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın devreye girerek zammın söz konusu olmadığını kamuoyuna duyurması tüketicilerin kafasını karıştırdı. Öyle ya biri zam var diyor, diğeri yok diye karşı çıkıyor.

Un, maya fiyatları ile personel ücretindeki artışı öne süren fırıncılar federasyonu, ekmek fiyatının 1.25 liradan 1.50 liraya çıkarılması yönünde tavsiyede bulundu. Yani açıkça zam demese de fırınlara artış yapılabileceğinin sinyalini verdi. Ticaret Bakanlığı ise zamma karşı çıkarak yeni fiyattan satış yapanlara belediyelerin ceza uygulaması gerektiğini, bu konuda ödün verilmeyeceğini bildirdi.

Federasyon ile bakanlık arasında zam polemiği süredursun,  bazı fırınlar ekmeğin fiyatını çoktan artırdı bile. Özellikle İstanbul’da çeşitli fırınlar 250 gramlık ekmeği 1.50 liradan satmaya başladı. Kuşkusuz Anadolu’nun çoğu yerinde halk zamlı fiyattan ekmek alıyordur. Yani, bakanlık karşı çıksa da ekmekte zamlı tarife uygulanmaya başlandı gibi. Tabii bunun yanı sıra ekmeği 1 lira gibi ucuza satan fırınlar mevcut. Ancak hangi ortamda üretim yaptıkları, hijyene ne kadar uydukları muamma.

Ekmeği seven bir ulusuz. Özellikle nüfusu kalabalık, dar gelirli yoksul ailelerin temel gıdası ekmektir. Günde evine 5-10 arasında ekmek giren aile sayısı oldukça fazla. Zaten düşük gelirden ötürü eti, peyniri, zeytini, tavuğu çok nadir alabilen ailelerin neredeyse tek temel tüketim maddesi ekmek. Hal böyle olunca 25 kuruşluk artış bütçelerini oldukça zorlayacak. Düşünsenize her gün 10 ekmek alan asgari ücretli bir aile günde 2.50, ayda 7.50 lira daha fazla ödeyecek. Evine ayda bin 600 lira giren bir aile için hesap edilmesi gereken tutar. Ha, bazıları bu paraya güler geçer. Ancak nüfusu kalabalık ev için hiç de yabana atılacak para değil.

Ekmeğe hemen zam yapan fırınların üst gelir düzeyli yurttaşların yaşadığı bölgede bulunması dikkat çekiyor. Eski fiyattan satış yapan fırınlar ise ekmeği çok tüketen düşük gelir grubunda yer alan insanların ikamet ettiği bölgelerde bulunuyor. Tabii eğer zam kararı kesinleşirse o zaman bu fırınlar da artışa gidecek, günde 10 ekmek alan vatandaşın cebi yanmaya başlayacak. Ne var ki fırın işletmecileri zam kararı alınsa bile, ekmeğin fiyatını artırmayacaklarını, çünkü bulundukları bölgede yaşayan yoksul insanların buna gücü yetmeyeceğini belirtiyor. Bu da gösteriyor ki, dar gelirli insanların yaşadığı mahallerdeki fırın sahipleri satışların düşeceği kaygısıyla zamma karşı.

Ekmekte zam tartışması bir süre daha devam edecek gibi. Umarım kesin karar alınıp, nokta konulur. Şurası bir gerçek ki,  ekmeğe yapılacak 25 kuruşluk zam milyonlarca insanın bütçesini oldukça etkileyecek.

Zam polemiği gündeme gelince MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisiyle “askıda ekmek” uygulaması bazı illerde başladı. Hiç kuşkusuz iyi niyetle ortaya atılan bir öneri. Ancak ne denli başarılı olur orası bilinmez.  Türk insanı yoksul olduğu kadar onurludur da. Yani askıdan ekmek almayı kendine yakıştıramaz, çekinir. Aslında toplumsal dayanışmanın güzel örneği olarak görülebilir” askıda ekmek” uygulaması.  Fazla olanın olmayana yardımı olarak değerlendirilebilir. Onun için devam etmekte yarar var.

Tüketiciye daha ucuz ve kaliteli ekmek yedirebilmek için belediyeler tarafından kurulan “Halk Ekmek”in çok rağbet gördüğünü söyleyebilmek oldukça zor. Nedense tüketici, temiz ortamda üretilen, kaliteli, iyi pişmiş, fiyatı daha ucuz olan ekmeği bir türlü sevemedi.

Fırınların ürettiği ekmek 1.25, 1.50 lira iken belediyelerin ürettiği ekmek 75 kuruştan satılıyor. Yine de tüketicinin beğenisini kazanamadı. Halk, fiyatına bakmadan kabuğu kıtır,fırından yeni çıkmış sıcak ve beyaz ekmeği tercih ediyor. Oysa belediyelerin ürettiği ekmek daha temiz, güvenilir, üstelik ucuz. Buna karşın damak lezzetinden midir fırın ekmeğini alıyor tüketici. Elbette ki, belediye ekmeğini özellikle kalabalık aileler tercih ediyor.

Halkın temel tüketimi olan ekmeğe zam konusunda doğru karar alınmalı, kalabalık yoksul ailelerin durumu gözetilmeli.  Zam yapılarak ekmeğin tadı kaçırılmasın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar