Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ekmeğini kâğıttan çıkaranlar

Onları her sokakta ellerinde kirli dev çuvaldan yapılmış arabalarıyla çöp kutularında kâğıt, karton, atık ararken görebilirsiniz.

Kimi Adana’dan, kimi Mardin’den, kimi Şanlıurfa’dan ailelerinden koparak büyük kentlere gelen gençler, kâğıt toplayarak metruk binalarda yaşamını sürdürmeye çalışır.  Kirden ala bula olmuş yüzleri, siyaha dönmüş elleri, hırpani giyimleriyle dikkat çeken bu insanlar, çöp kutularından ekmek parasını kazanmak için sabahtan akşama dek sokak sokak gezerler.

Akşamdan dolan çöp kutularını büyük çabayla karıştırarak, kâğıdı, kartonu, geri dönüşüme uygun atık maddeleri arabalarına yükleyerek satmaya gider, eline üç beş kuruş geçmesini sağlarlar.

Ülke genelinde 500 bini aşkın kişi çöpün, pisliğin içinde kâğıt toplayarak evine ekmek götürme uğraşında.  Aileleri ile birlikte milyonlarca insan çöplükteki kâğıttan yaşamaya çalışıyor. Bu insanlar çalmıyor, çırpmıyor, emeği ve onuru ile ekmek parasının peşinde koşuşturuyor.

Ekonomiye yılda 10 milyar lira girdi sağlayan, geri dönüşüme ve sokak temizliğine hizmet eden kâğıt emekçilerinin çalışma şartlarını iyileştirmek, sosyal güvenceye kavuşturmak için bir takım yasal düzenlemeler yapılması gerekli aslında.

Hem doğayı koruyan, yok olmayan, erimeyen, çevreye ve su kaynaklarına zarar veren başta naylon olmak üzere atıkları toplayarak hem doğayı koruyan hem de ekonomiye katkı sağlayan emekçiler için 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir yönetmelik hayata geçirilmişti. Yönetmelikle kâğıt toplama işi bu insanlardan alınmış, yetkili firmalara verilmişti. Yetki belgesi olmayanlara para cezası öngören uygulama kısa sürede başarısız olunca kâğıt işçileri arabaları ile yeniden sokağa döndü. Çünkü kâğıt ve geri dönüşüm maddelerini toplamak onların işiydi.   

Yasal düzenlemeler hayata geçirilmeden yönetmelikle ağır para cezaları getirmek, uygulamak çok ağır bir karar ve garibanın ekmeğiyle oynamaktı.  Ve bunun olmayacağı da kısa sürede ortaya çıktı. Yönetmelik kaldırıldı.

Bu iş tam bir sokak işi ve yıllarını buna verenlerin mesleği. Kâğıt ve atık toplamak firmaların eline bırakılırsa çok az kişi istihdam edilir, geriye kalan binlerce kişi işsiz kalır. Eğer bu alanda bir düzenleme yapılmak isteniyorsa, öncelikle bir yasa çıkarılmalı, kayıt içinde, sigortalı çalışmalarına olanak tanınmalı.

 Yani bazılarının vebalı olarak baktığı bu kişilere yönetmelik yerine çıkarılacak yasalarla hakları verilmeli. Onların tek isteği itibarlarının yasalarla sağlanması. Metruk binalarda ölüme terk edilme yerine insanca yaşama koşullarına sahip olmayı devletten bekliyorlar.

Ankara’da denekleri bulunan bu insanlara hastalıklı muamelesi yapmak,  öcü görmüş gibi yanlarından kaçmak, horlamak, küçümsemek ayıpların en büyüğü aslında.   Bu tür yaklaşımlar gariban insanlara çok büyük haksızlık.

Unutulmasın ki, onlar işsizlikten, çaresizlikten ve yoksulluktan ötürü, ailelerinden yuvalarından yüzlerce kilometre uzakta sokak sokak gezerek ekmeğini kâğıttan çıkarıyor. Hırsızlık yapmıyor, çalıp çırpmıyorlar.

Ekonomiye, çevreye, doğaya katkı sunan bu insanlar görmemezlikten gelinmesin, metruk binalarda ölüme terk edilmesin. Devletin kendilerine sahip çıkmasını, organize sanayi bölgelerinde depolama alanları ve barınacakları evler yapılmasını bekliyorlar. Yani Devlet Baba’nın şefkatli kollarının altına girmek istiyorlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar