Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ekmekle oynamak

Yerel yönetimlerdeki değişikliğin ardından belediyelerde işçi çıkarmalar epey tartışılır oldu.

Kuşkusuz tartışmaların odağında bin 250’ye yakın işçinin iş akdini sonlandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu var. İktidara yakın medya ile AKP’liler konuyu sürekli gündeme taşıyarak İmamoğlu’nu eleştiriyor.

İmamoğlu eleştiriler karşısında işlerine son verilen işçilerin yangında mal kaçırırcasına 31 Mart ile seçimin ikinci kez yapıldığı 23 Haziran tarihleri arasında, yani kayyım döneminde işe alındıklarını savunuyor. İşlerine son verilen işçiler ise günlerdir belediye önünde oturma eylemi yapıyor.

AKP üst yönetimi kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan da sıklıkla İstanbul’da yaşananları dile getiriyor.  

Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Büyükşehir Belediye Başkanı’nın katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, “ Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerinde ne siyaset ne hizmet bina edilebilir” diyerek, üstü kapalı İmamoğlu’na “ekmekle oynama” mesajını gönderdi.

Alın teri emeği ile geçinenleri kapı önüne koymak, ekmek kapılarını kapatmak emekçiye yapılacak en büyük kötülük. Asgari ücret veya bir miktar üzerinde ücretle çalışanların işinin somut gerekçelere dayandırmadan sonlandırılması hiçbir şekilde savunulamaz.

Ne var ki, Ekrem İmamoğlu’nun belgelerle açıkladığı gibi iki seçim arasında yüzlerce işçinin acele bir şekilde belediyede işe alınmasını da hiç kimse savunamaz. Eğer belediyenin işçi ihtiyacı varsa idi doğru olan 23 Haziran’dan sonra seçilecek Başkanın göreve başlamasının beklenmesiydi. Yani işçi alımını yeni başkanın gerçekleştirilmeseydi. Ama bu yapılmayarak ivedi şekilde bin 250 işçi iş başı yaptı. O işçiler işten çıkarılınca kıyamet koparılıyor.

Aslında, AKP’nin yerel yönetimlerde ezici çoğunlukla başkanlığı kazandığı önceki dönemlerde de işçi çıkarmalar olmuş, çok sayıda kişinin ekmeği ile oynanmıştı. Hatta,  işyerlerinde hızla sendika değişikliği gerçekleşmiş, emekçiler üye oldukları sendikalardan istifa ettirilerek, diğer sendikaya kaydolmuşlardı. Bugün bağıran sendikanın önceki dönemlerde nasıl örgütlendiği hala belleklerde. Kısaca bugün yakınılanlar geçmişte de yaşanmıştı.

İddia edildiği gibi bin 250’ye yakın işçinin işine haksız bir şekilde son verilip verilmediğini yargı belirleyecek. Eğer lehlerine karar çıkarsa zaten işlerine dönerler.  Ama iki ay içinde bu kadar işçinin iş başı yapması göze batıyor.      

 Her seçim dönemi sonrası hangi parti başkanlığı kazanmışsa belediyeler o partililer tarafından iş kapısı olarak görülür. İşsizliğin bu denli yüksek olduğu günümüzde en kolay iş sahibi olabilmenin yolu belediyelerden geçiyor. Bir anlamda partililer için istihdam alanları oluyor.  Başkan değişikliğinde ise toplu işten çıkarmalar yaşanıyor, yenileri alınıyor. Bu kısır döngü yıllardır yaşanıyor.

Elbette ki belediyeler vatandaşa hizmeti eksiksiz sunabilmek için ihtiyaca göre işçi alacak, istihdam edecek. Ancak, sırf birilerine iş yaratmak için kadroyu şişirmek de israftan başka bir şey değil.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar