VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

EKOLOJİK KIYAMETE ÇEYREK KALDI!

    Kapitalist kâr hırsı yaşadığımız çevreyi sürdürülemez kılarken, yalnızca insanlığın değil, yeryüzünün yıkımını da beraberinde getirmektedir. Kapitalist sistem, üretim biçimini değiştirdi, tabiat döngülerini bozdu, küresel ısınmaya neden oldu, orman kayıpları arttı, gıdalar ve sularda artık zehir kalıntıları birikiyor. Dünyanın ekolojik bir yıkıma doğru ilerlediği, temiz su kaynaklarının hızla tükendiği, iklimlerin dengesinin bozulduğu bir çağdayız.

    'Canlı' ve 'cansız' dediğimiz biyolojik sistemin her gün bıraktığı atıklar yüzünden ozon tabakası deliniyor, buzullar eriyor, yeni virüsler, bakteriler ortaya çıkıyor. Artık dayanma gücü kalmayan 'Yaşlı Gezegen' ekolojik felakete sürükleniyor. Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Karadeniz'de yüz altmışın üzerindeki balık türünden altmışının yok olduğunu biliyor musunuz? Kısa bir süreliğine de olsa siyaseti bir kenara itip, Karadeniz'de nesli tükenmek üzere olan canlı türleri, sebepleri ve alınacak tedbirler hakkında kimse gayret göstermiyor.

    Polietilen denilen petrol türevinden ve atık plastik malzemelerin ikincil kullanımından elde edilen, tabiata atılan naylon poşetler, doğal kaynaklarımızı bozmakta, canlıların soyunu tüketmekte ve besin zincirinin kirlenmesine neden olmaktadır. Çevre bilincinin yerleşmediği toplumlarda aklınıza gelebilecek her yerde çoğunlukla plastik poşetler kullanılmaktadır. Çöp adı altında toprağa, suya atılan bu naylon atıklar, çeşitli hastalıklar olarak geri dönmekte, canlı türlerinin yaşam hakkını elinden almaktadır. 

   UNESCO ve WWF’nin raporuna göre; 80 ülke su kıtlığı yaşıyor ve Türkiye şuursuz su kullanımı nedeniyle su fakiri ilk 15 ülke arasında yer alacağı bekleniyor. Türkiye topraklarının yarısı organik madde miktarını kaybetmiş, göller hızla kurumaya doğru yol alıyor.

    Yabancı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, kanatlı böceklerin sayısı son yirmi beş yılda yüzde yetmiş beş oranında azalmış. Yeryüzündeki yaşamın üçte ikisini oluşturan böcek sayısındaki hızlı düşüş, 'ekolojik kıyamet' belirtisidir. Böceklerin bitkiler için polen taşıyıcı olması ve hayvanlar için av olması nedeniyle insanlık için hayati önem taşıyor. Arılar ve kelebeklerin sayısındaki düşüşün tam nedeni bilinmemekle birlikte, bilim insanları tarım alanlarının yok olmasının ve tarım ilaçlarının yaygın kullanımının en önemli nedenler olduğunu düşünüyor. İnsanoğlu, Dünyayı yaşanamaz hale getirdi ve artık ekolojik bir kıyamet çok yakın... Eğer böcekleri kaybedersek her şey çöker.

    Bu kadar örnek saydık. Yetmez mi? Ekolojik çöküş dendiğinde akla sadece küresel ısınma gelmesin. Çekirge istilası ve salgın hastalık ekolojik kıyamet alameti değil mi?

*

İnsan tercihleriyle insandır. İyi olmak bir tercih midir, ihtiyaç mı? Yazı, belki de bunun cevabı...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar