Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Ekonomi

Korona Virüsü, kapanan kapılardan içeri giremedi.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her ne kadar, bu “girmez” anlamına gelmez dedi noktayı koydu. Çin’de başlayan ve 5 kıtaya yayılan korona virüsü en çok Kore, İran ve İtalya’yı vurdu.

Korona virüsünün dünya ekonomisine vurduğu darbe ise, ölü sayısının kat kat üstünde. Her ülke sınırlarını komşularına kapama yarışında… Bir röportaj için Mart ayı içinde ülke dışına çıkacak olan Kızım Berke: “Baba, röportaj korona virüsü nedeniyle iptal” dedi.

 Bilemiyorum kaç yurtdışı çıkış iptal edildi? Uçaklar boş gidip boş dönüyorsa bunun mutlaka ekonomiye yansımaları olacak…

Çin malları satan İstanbul Mahmutpaşa esnafı, elde avuçta ne varsa sattık, bundan sonra ne zaman sattığımız ürünlerin yerine, yenisi gelir bilemeyiz.

Demek ki, bir bilinmezle karşı karşıyayız.

Okurlarım, rakamlardan pek hoşlanmaz biliyorum. Bazen (bugün olduğu gibi) kaçamıyorsun bir iki rakamı alt alta sıralıyorsun..

Çin dünya ekonomisinin %30’nu karşılıyor.  Böyle bir ülkenin büyüme hızı %5,90’dan, %4.80’e gerilemesi demek; Türkiye’nin büyüme (%2.7) hızının kat kat üstünde bir kayıp demektir.

Şöyle de düşünebiliriz: Çin mallarına boykot demek; 20 milyar dolarlık bir ithalattan vazgeçmek demektir.

Çin ekonomisi küçülürken, biz büyüyoruz demek ne kadar yanlış…

***

Türkiye yurttaşı olmak isteyenlere bir kapı daha aralandı. Bundan sonra 5 kilo altın getirene de vatandaşlık verilecek.   250 bin dolara bir daire alan sayısı azaldıkça bu yol deneniyor.

Benim düşüncem, bir süre sonra 4 kilo, 3 kilo… ve de altın getir de ne kadar getirirseniz makbulümüz denilirse şaşırmam.

***

Hatırlatırım, Askerlik yapmak istemeyenler, bedel ödüyor. (Osmanlı’da da bedelli askerlik vardı!)

Elimde açılan makas arasına kaç kura girdi, ne kadar para toplandı bilemiyorum. 

İmar barışından (Affından diyende var!) 27 milyar toplandı. Son haber Yaylalar…

Biliyorsunuz; Yaylalar Hazine-i Maliye envanterine kayıtlıdır. Geçici konaklamaya açılır. Mülkiyet yoktur. Örneğin, Ordu Çambaşı Yaylası, turizm bakanlığına geçti. (Ormanla davalı olanların, davası bitmiyor, o alttan alta devam ediyor.) Turizm bakanlığı burada kalıcı mülkiyet tanıdı. (İmar barışı için e-devlete para yatıran oba sakinlerinin tutamakları bu statünün dışında kaldı. Yatırdıkları parayı helal edebilirler!)

***

Üzülmeyin, yeni bir fırsat kapıda…  Sayılarını bilmiyorum, en az otuz ilde (Bunlar büyükşehirler olan iller olabilir(!)) yaylalarda mülk edinmenin kapısı açıldı.

Benim endişem, elimizdeki, avucumuzdakini bir iki para babasına kaptırmamak.

Adam gelir parayı bastırır; obamızın en güzel mesire alanını otel yapacağım diye kapatır.

Ne yani savaşacak mıyız?

***

Konuyu dönüp dolaşıp konuyu “4,5 milyon “ben işsizim diyen”, 3 milyon “işsizim ama iş bulma ümidimi kaybettim diyen” işsizliğe getirmek üzereydim ki; İdlib’den iki şehit haberi geldi, vazgeçtim.

Batı medeniyeti nedir diye merak edip, kapıları zorlayan (sığınmacılar) hudut kapılarını zorluyor.

AB ülkeleri acil toplandı ve Yunanistan’a 750 milyon dolar göndermeyi kabul etti, Biliyorsunuz, Almanya 250 milyon Euro’yu elden vermedi, Kızılhaç’a verdi, Kızılhaç bir plan dahilinde parayı nereye harcayacağını belgelendirerek şartıyla adaşı Kızılay’a aktaracak…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar