VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9547
EURO18.4424
ALTIN1036.4
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

EKONOMİK RAPOR

Ekonomik verilere bağlı olarak, aylık raporu düzenledim. Sonuçlar aşağıdaki gibi gelişiyor.

Son üç aydan beri, ekonomik büyümede önemli artışlar oldu. Bu artışlar, daha önceki 8 ayın negatif değerlerini pozitife çevirdi. Yılsonu itibariyle, ekonomi yüzde bire yakın büyüyecektir. Bizim için önemli olan, krizi aşmamız ve pozitif büyümeyi yakalamamızdır.

Türk ekonomisinde her bir puanlık büyüme, 170 bin kişiye iş veriyor. 4,5 milyon işsizin olduğu bir ekonomide, büyümenin önemi istihdam artışından kaynaklanıyor. Uluslararası derecelendirme kurumları, 2020 yılında Türkiye'nin yüzde 3 büyüyeceğini ön görüyor.

Bana göre 2020 yılında Türkiye daha yüksek büyüme hızı yakalayacaktır. Bu iddianın haklı nedenleri var. Aşağıda sıralıyorum.

1. Rasyonel beklentiler pozitife döndü. Bekleyen tüketim ve yatırım etkinlikleri devreye girecektir.

2. Ekonomi, cari fazla veriyor. Bu sayede kur istikrarı yakalandı. Kur istikrarı, yatırımcının ufkunu açıyor. Cari fazla tasarruf dar boğazını ortadan kaldırıyor.

3. Yatırım amacıyla gelen sermaye yüzde 13 artış gösterdi. Sermaye girişine bağlı olarak faizler düşüyor. Toplam mevduatın, toplam kredileri geçiyor olması, faizlerin daha da düşeceğini gösteriyor. Düşük faiz yatırım artışı olarak ekonomiye yansıyacaktır.

4. Merkez Bankası ''sıkı para politikası uygulayacağını'' açıklıyor. Ki bu sayede enflasyon kontrol altına alındı. Önümüzdeki yıl, enflasyonda tekli rakamları görmemiz mümkün.

5. Türk halkı borçlu değil. Gelişmiş ülkelerde hane halkı, ulusal hâsılanın yüzde 42 si oranında borçlu. Türkiye’de ise bu oran yüzde 14’lerde seyrediyor.

Olumlu seyreden unsurlara rağmen ekonomide riskler de var.

1. En önemli risk, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyadan kaynaklanıyor. Maalesef, jeopolitik riskler, bizim dışımızda gerçekleşiyor.

2. Küresel ekonomilerdeki resesyon ihtimali, belirsizlik katsayısını yükseltiyor.

3. Bankaların, tahsili gecikmiş alacakları yüzde 4,9 a ulaştı. Uluslararası kabul edilebilir oran yüzde 3 dür. Bununla beraber, bankaların aktif yapılarında bozulma yok. Sermaye yeterlilik katsayıları 17,2 gibi yüksek seyrediyor. Optimal rakam 12’dir.

Risklere rağmen, göstergeler, ekonomide işlerin yoluna girdiğini gösteriyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar