Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

Elektronik sigaralar hakkında artan şüpheler

Yaklaşık 4 yıl önce doktor dinlenme odasında sohbet eden 4 arkadaşımı ellerinde  elektronik sigarayla  (e-sigara) görünce kim bilir bu aletlerin zararı ne zaman ortaya çıkacak diye düşünmüştüm. Bazı arkadaşlarım  sigarayı bırakmak için e-sigaraya başlamış, fakat onun da bağımlısı olmuşlardı.

İnsanlar bu ürünleri güya sigaradan kurtulmak için kullanıyor. Firmalarda zavallı insanları nasıl daha hoş aromalarla kendi ürünlerine bağlayacaklarını araştırıyor.

Sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur herhalde.

KOAH ve akciğer kanserlerinin çok büyük bir bölümü sigarayla ilişkili.

Sigara aynı zamanda ağız, gırtlak, yutak, burun, yemek borusu, pankreas, mide, böbrek, mesane, bağırsak kanserleri de dahil olmak üzere bir çok kanser için önemli bir risk faktörüdür.

Özellikle koroner arter hastalıkları oluşumunu tetiklediği ve kalp krizi riskini arttırdığı için doktorlar tarafından mutlaka bırakılması önerilir.

Birçok insan için sağlıklı yaşama adım atmanın ilk basamağı sigaradan vazgeçmektir.

Sigarayı bırakmak maalesef o kadar kolay olmamaktadır. İşte bu noktada birçok insan bağımlılık verici  nikotin etkisinden kurtulmak ve el alışkanlıklarını tatmin edebilmek için e-sigaradan medet ummaktadır. Temelde bu aletler nikotin içeren sıvıyı buharlaştıran bir mekanizmaya sahiptir. Nikotin konsantrasyonları cihazlar arasında farklılık göstermekte olup üzerilerinde içerdikleri nikotin miktarını yazan etiketler mevcuttur. Cihaz sıvısında bulunan propilen glisol  sebze gliserini ve konsantre aromaları da içeren maddelerin  akciğer dokusuna etkileri konusunda son yıllarda endişeler artmaktadır.

Amerika gıda ilaç ajansı (FDA) 2009 yılında  e- sigaraların gösterildiği gibi masum olmadığı uyarısını yaparken,  bu ürünlerde  yer alan zararlı maddelerin insan sağlığına zararlı olacak değerlere asla ulaşamayacağını ve  bu nedenle zararlı olduklarının söylenemeyeceğini belirten araştırmacılar da vardır.

2010 da ise  ABD Halk Sağlığı Hekimleri Birliği e-sigaraların tütün kullanıcısı olan yetişkinlere verilmesinde sakınca olmadığı belirtilerek sigara kullanımına bağlı oluşabilecek hastalıkların önlenmesinde önemini vurgulamışlardır.


Fakat son yıllarda  ABD de özellikle genç e-sigara kullanıcılarında artan sıklıkta görülen (Sayıları şimdilerde 1900'e ulaştı ve durmadan artıyor)  solunum yetmezliği ve ölümlere yol açabilen  gizemli bir akciğer hastalığı tartışmaları alevlendirmiştir.

İngilizce e-sigara ve nemlendirici kullanımına bağlı akciğer hasarı cümlesinin kısaltması EVALI sendromu olarak isimlendirilen bu hastalıkta  e-sigara içinde solunan yabancı maddeler  akciğerlerde  hasar oluşturarak grip benzeri şikayetlere yol açmakta sonrasında   bronşit, pnömoni  ve ağır olgularda solunum yetmezliği ve hatta ölüme  yol açmaktadır.

Hastalığa hangi maddenin yol açtığı tam olarak bilinmemektedir ve aroma içeren elektronik sigaraların ABD genelinde satışı ve kullanımı yasaklanmıştır.

Geçmişte  yapılan tartışmalarda   e- sigara kullanımının tamamen zararsız kabul edilememekle birlikte    tütün kullanımına kıyasla çok daha az sağlık yan etkisine yol açtığı için sigarayı bıraktırmada bir alternatif olabileceği düşüncesi ön plana çıkmaktaydı.

Birçok ülkede halk sağlığı açısından yararları göz önünde bulundurularak  bu ürünlere karşı bir sempati mevcuttu.

Fakat elektronik sigaraların zararlarıyla ilgili her gün yeni bilgiler literatüre ekleniyor ve son veriler       e-sigaraların nikotin bağımlılığıyla mücadelede  yeterince etkili olmadığı gibi  bizzat kendilerinin  bağımlılık oluşturabilme potansiyeline sahip olduğunu,  içeriğinde ne olduğu tam olarak bilinmeyen merdiven altı kaçak  ürünlerin ciddi akciğer hasarına ve ölüme  yol açabilme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Üstelik yakın zamanda  yayınlanan bir makalede e-sigaraya bağlı ölümlerde en büyük risk faktörü olarak sokak satıcılarından alınan ürünlerdeki tetrahidrokannabinol (esrar etken maddesi) suçlanmıştır

 Ülkemizde E-sigaralar  içeriğine bakılmaksızın tütün ürünü olarak kabul edilmiştir ve bu nedenle hiçbir ürüne ruhsat verilmemiştir.

Yakın tarihte Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) e-sigaraların diğerleri kadar tehlikeli olduğuna ve üstelik normal sigara içme alışkanlığını bıraktıramadığı gibi kendilerinin bizzat bağımlılığa yol açtığına  yönelik sert uyarılarda bulunmuştur.

Sigaradan kurtulacağız derken birde elektroniği çıktı. Hem de ölüm saçan merdiven altı üretim yapılan ürünlerle...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar