Ordu
DOLAR18.6516
EURO19.3335
ALTIN1051.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekçi ek gösterge, emekli intibak bekliyor…

Dar ve sabit gelirli 10 milyona yakın kamu çalışanı ile emekli yeni yasama dönemi çalışmalarına yarın başlayacak Meclis’ten müjdeli haber bekliyor.

5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisi, 2015, 2018 genel seçimleri ile 31 Mart yerel seçiminde iktidar tarafından söz verilen 3 bin 600 ek gösterge yasasının bugüne dek çıkarılamamasından kaygılı. Salgın döneminde özveri ile çalışan sağlık emekçilerinin yanı sıra öğretmen, polis ve din görevlilerine verilen sözün bu yasama döneminde hayata geçirilmesini umuyor.  Emekliliği gelen kamu çalışanlar yasanın çıkmasını dört gözle bekliyor.

Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma personeline 3 bin 600 ek gösterge hakkı tanınırken, aynı görevi yapan polis ve diğer güvenlik görevlileri bu haktan yoksun bırakılmıştı.  Haksızlığın giderilmesi ve beklentilerin karşılanmasına siyasi iktidar ne denli olumlu yaklaşacak bakalım? 

2000 yılı sonrası emekli olan 4-5 milyon arasındaki SSK ve Bağ-Kur’lu da yine siyasi iktidarın söz vermesine karşın, bugüne dek hayata geçirilemeyen yeni intibak yasasını iple çekiyor. 2000 öncesinde emekli olan işçi ve esnafa yönelik intibak yasası çıkarılırken, 2000 sonrası emekliler hala bilinemeyen nedenden ötürü kapsam dışı bırakılmıştı. Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kapsam dışı kalanlar için de intibak yasasının çıkarılacağını açıklamasına karşın, hala ses yok. Eğer yeni intibak yasası hayata geçerse özellikle bin 500 lira gibi son derece düşük aylık alanlara can suyu sağlanacak. Aylıklarda 50 ile 400 lira arasında artış olacak.       

Asgari ücretin altında aylıkla geçinmeye çalışan milyonlarca dar gelirli emeklinin iki yakası yoksunluktan bir araya gelemiyor. Açlık sınırının 2 bin 500 liraya ulaştığı ortamda bu denli aylıkla nasıl geçinileceğinin hesabını kitabını siz yapın?  Hiç aklınız yatıyor mu bin 500 lira ile temel gereksinimlerin tümünün karşılanacağını?  İşçi ve Bağ Kur emeklilerinin büyük çoğunluğu,  eline geçen bin 500 lira gibi çok düşük aylıkla yaşamak için adeta mucize yaratıyor. Net 2 bin 324 lira olan asgari ücretin çok altında kalan aylığa talim ediyor 13 milyona yakın emeklinin yarısı.

Önümüzdeki yıl erken seçim yapılacağının dillendirilmesi 10 milyona yakın emekçi ve emekliyi şimdiden beklentiye soktu. Siyasi gelişmeler seçmenin önüne yeniden sandığı getirebilir. Her ne denli Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Seçimler zamanında, 2023 yılında yapılacak” diye ısrarla vurgulasa da her an erken seçim kararı alınabilir.

Eğer, önümüzdeki yıl erken seçim yapılırsa, kuşkusuz siyasi iktidar musluğun ağzını açarak dar gelirliye para dağıtacak, onların lehine olacak düzenlemeleri hayata geçirecektir. Bir anlamda 10 milyona yakın kitle umudunu erken seçime bağladı. Tabii, önceden verilen sözler gibi yinelenecek vaatler havada kalmazsa.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar