Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekçi, emekli yine yok…

TBMM’ye sunulan 2020 yılı bütçe teklifine göre emekçi ve emekli yine düşük zamma mahkûm olacak.

Kasım ayı başında Meclis Genel Kurulu’nda görüşmelere başlanılması beklenen teklifle önümüzdeki yıl yöneticiler, milletvekilleri ile eski vekil aylıklarına yapılacak zam belirlendi. Buna göre, cumhurbaşkanı, eski cumhurbaşkanı, eski TBMM Başkanları, emekli başbakanlar, milletvekili ve emekli vekil maaşlarında yüzde 9,6 oranında artış olacak.

Halen 74 bin 500 lira olan brüt cumhurbaşkanı maaşı 81 bin 250 liraya çıkacak. Emekli cumhurbaşkanları yeni yılda 32 bin 500 lira maaş alacak. Emekli başbakanların maaşları da 22 bin 307 liradan brüt 24 bin 328 liraya yükselecek. Yeni bütçe ile milletvekili emeklilerinin 13 bin 410 lira olan aylıkları ek ödemelerle birlikte 15 bin 210 lira olacak.

Sayın devlet büyükleri,  emekli vekiller aldıkları paraları güle güle harcasın. Gözümüz yok ama itirazımız milyonlarca dar gelirli memur, işçi, emekli, esnaf ve çitçiye verilen son derece düşük aylık ve zamlara.  İtirazımız, ekonomik anlamda güçlük yaşayan dar gelirli kitlenin yine unutulmasına.

Anımsanacağı gibi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırılan toplu sözleşme uyarınca, 2020 yılında memur ile memur emeklisinin maaşında yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 oranında artış olacak. Enflasyon bu oranları aşarsa oluşan fark ödenecek.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri ise yeni yılda alacakları zam için 2019 temmuz-aralık arasında gerçekleşecek 6 aylık enflasyonu bekleyecek. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 3 Ocak’ta açıklayacağı enflasyon oranı ile milyonlarca emekliye yapılacak zam belirlenmiş olacak.

 Son açıklanan Yeni Ekonomi Programa (YEP)  göre işçi ve esnaf emekli aylıklarına artışın yüzde 5-6 arasında olması öngörülüyor. Yani yine umut yok. Aylıklar düşük olduğundan yapılan artışlar düşük kalıyor, dar gelirli kitleye soluk aldırmıyor. Enflasyonlu sisteme göre, aylığı fazla olana fazla, az olana ise az artış yansıyor. Emekli adaletsiz bu sistemin kaldırılarak aylıklara önceden olduğu gibi seyyanen zam yapılmasını talep ediyor. Ne var ki karşılık bulmuyor.

Bütçe teklifi, memur ve emekli maaşlarında iyileştirme öngörmüyor. Hala 1000 ile 1500 lira arasında aylıkla geçinmeye çalışan emekli var. Bu aylıklar belirli düzeye yükseltilerek, gerçekleşen 6 aylık enflasyon yerine seyyanen artışlarla emeklinin yüzü güldürülebilir.

Ancak, emekçi ve emekliler söz konusu olduğunda hemen “bütçenin yetersizliği, bütçeye gelecek aşırı maliyet” öne sürülüyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili bir ara umutlandıran gelişmeler oldu. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın aynı gerekçelerle karşı çıkmasından ötürü umutlar tükendi.

 Önümüzdeki ay, 7 milyonu kapsayan asgari ücretli emekçi için görüşmeler başlayacak. Kuşkusuz, bu kitleye de çok yüksek zam verilmeyecek. Net 2 bin 20 lira olan asgari ücret, hayat pahalılığı karşısında çoktan eridi. Asgari ücret masasında da “bütçenin darlığı ve ek maliyet” gündeme gelecek, yüz güldürecek bir zam çıkmayacak.

Demem o ki, 2020 yılı bütçesinde emekçi, emekli yine yok, aylıklarını iyileştirmeye yönelik hüküm yer almıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar