Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

“EMEKÇİ” İBARESİ

Bildiğiniz üzere, 8 Mart gününü “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlayanlar olduğu kadar; “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak isimlendirenler de yoğunlukta…

Amacımız elbette kadınları “emekçi ya da değil” şeklinde bir sınıflandırmaya tabi tutmak değil. “Emekçi” ibaresini salt bir ideolojik söylem olarak kabul etmek de kanaatimce doğru değil. Burada aslında 8 Mart’ın tarihsel süreçteki önemine binaen “emekçi” vurgusunun yapılması gerektiği kanaatindeyim.

Bildiğiniz üzere,  (pek çok kaynağa göre)  8 Mart 1857’de New York’ta bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı. 40 bin kadın işçinin örgütlediği bu grev o zamana kadarki en kitlesel kadın eylemlerinden biriydi. Eylemi durdurmak isteyen polis kadın işçilere saldırmış, fabrika yönetiminin de desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kilitlenmişti. Bu sırada çıkan yangında içeride kilitli kalan işçilerden 129’u yanarak can vermişti.

İşte bu günün “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak adlandırılmasının sebebi, esasında hak mücadelesi verirken canından olan işçi kadınlara bir nevi saygı duruşu olması hasebiyledir.

Yoksa “emekçi” ibaresini “çalışan/ çalışmayan” kadın ayrımı olarak nitelendirmek oldukça sığ bir bakış açısı olacaktır. Zira, dışarda çalışıp para kazanan kadın kadar; evinin işi gören, çocuklarını bakan kadının da emekçi olduğu muhakkaktır.

Bu noktada bu günü, sevgililer günü ve benzerlerinden ayırmak; geçmiş tarihte can veren işçi kadınlara bir nevi saygı duruşunda bulunmak amacıyla “emekçi” ibaresinin eklenmesini önemli ve gerekli görüyorum.

Bu vesile ile de tüm kadınlarımızın “Dünya Emekçi Kadınlar Gününü” kutluyor; daha adil ve eşit bir toplumda yaşamalarını temenni ediyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar