Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekçi yeni bakanı terletecek…

Çiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı önümüzdeki günlerde epey terleyecek gibi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ikiye ayrılması ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğuna oturan Prof. Dr. Vedat Bilgin, sendikaların ve emekçinin yakından tanıdığı bir isim. Daha önce AKP milletvekilliği, Gazi Üniversitesi öğretim üyeliği yapan yeni bakan, bir dönem TES-İş Sendikası ile Türk-İş’te Genel Başkan Danışmanlığını da üstlenmişti. Bu açıdan çalışma yaşamını ve emekçinin sorunlarını bilen biri. Bilgin’in bakanlığa atanması sendikalar tarafından olumlu karşılandı.

Vedat Bilgin, daha koltuğuna ısınamadan kamu işçileri ile memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin içinde bulacak kendini.  Milyonlarca kamu çalışanı ile emeklinin maaş ve ücretine iki yılda yapılacak zammın saptanacağı masada hükümet adına yer alacak.

Malum, 700 bin kamu işçisini çok yakından ilgilendiren 2021 ve 2022 yıllarını kapsayan ücret zammı için hükümet ile sendikalar arasında toplu pazarlık yakın sürede başlayacak. Kadroya alınan taşeron işçilerini de kapsayan sözleşme görüşmelerinde ilk sınavına çıkacak çiçeği burnunda bakan. Bu sözleşme kadroya geçirilen taşeron işçiler adına çok önemli. Yıllardır düşük ücretlerle ter akıtmalarından ötürü toplu sözleşme masasından kendilerini rahatlatacak bir zammın çıkmasını umuyorlar. Yani beklentileri hayli yüksek.

Türk-İş ile Hak-İş’in birlikte hareket edecek olmasından ötürü kıran kırana geçmesi beklenen pazarlık görüşmeleri yeni bakan Vedat Bilgin’i epey terletecek gibi. Bir anlamda ilk zor sınavını 700 bin emekçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde verecek. Emekçinin sorunlarına yakından tanık olmasından ötürü sendikaların olumlu yaklaştığı Vedat Bilgin’in beklentilere nasıl yanıt vereceği sözleşme görüşmelerinde ortaya çıkacak.   

Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı ağustos ayında da zor bir sınav bekliyor. Bilindiği üzere, 3 milyon 150 bin memur ile 2 milyon 330 bin memur emeklisinin maaşlarında 2022 ve 2023 yıllarında gerçekleştirilecek artış için memur sendikaları ile hükümet, ağustos başında toplu sözleşme görüşmelerine başlayacak. Yetkili konfederasyon Memur- Sen ile 11 hizmet kolunda yetkili sendikaların oturacağı masada kıyasıya bir pazarlığın sürmesi bekleniyor. 2 yıllık zam dönemine 2023 seçimleri denk geldiğinden memurun eli toplu pazarlık masasında hayli güçlü olacak. Bu da daha yüksek bir zam olasılığını güçlendiriyor.  

2019’da yürütülen görüşmelerde Memur-Sen ile önceki bakan Zehra Zümrüt Selçuk arasında ciddi gerginlik yaşanmış, görüşmeler tıkanmıştı. Sözleşme, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından bağıtlanmıştı. Bilgin’in çalışma yaşamını yakından bilmesi görüşmelerin olumlu sürmesi beklentisini oluşturuyor. 

Yaklaşık 5.5 milyon yoksul kitle, iyi bir zam alınabilmesi için Memur-Sen’den önceki sözleşmelerin aksine daha kararlı bir tutum bekliyor. Memur-Sen, kamuda kılık kıyafet yerine yüksek zamma odaklanmalı. Çünkü omuzlarında milyonlarca memur ve emeklinin sorumluluğu var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar