Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekçinin beklediği jest…

Asgari ücrette sona gelindi. Komisyonun önümüzdeki günlerde yapacağı dördüncü toplantının ardından yeni ücret saptanarak, kamuoyuna açıklanacak.

Doğrudan yedi milyonu aşkın emekçiyi, dolaylı 20 milyondan fazla insanı yakından ilgilendiren asgari ücrette ne kadar artış olacağı doğal olarak merak ediliyor.

Her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi tartışmalar erkenden başlar, işçi ve işverenler arasında karşılıklı atışmalar olur, çeşitli rakamlar üzerinde değerlendirmeler yapılır. Kuşkusuz, nüfusun dörtte birini  ilgilendirmesinin yanında çalışma yaşamında önemli parametrelere kaynak oluşturan asgari ücrette bu denli yoğun tartışmaların yaşanması son derece doğal.

Emekçiler, hayat pahalılığında mevcut asgari ücretin yetmediğini dile getirirken, işverenler sürekli ücrette yapılacak yüksek oranlı artışın işçi çıkarmaları gündeme taşıyacağını vurgulayarak, bir ölçüde işten çıkarmaları tehdit aracı olarak kullanır. Bu görüşlerini her toplantı öncesi açıklarlar. Oysa, üretim çarkının dönmesinin emekçinin alın teri ile mümkün olduğunu görmezden gelirler. Teknoloji ne denli gelişse, robotlar ne denli üretimde yer alsa bile insan emeği olmadan fabrikaların çalışmayacağı, bacaların tütmeyeceği yadsınmaz bir gerçektir.

Asgari ücret, emekçinin bir aylık geçinmesini sağlayan ücrettir. Komisyonun belirlediği rakam vergi kesintilerinden ötürü yıl sonuna dek iyiden iyiye eriyerek satın alma gücünü yitirir. Sürekli dile getirilmesine karşın asgari ücret bir türlü vergi dışı bırakılmaz. Çünkü, diğer çalışanlar gibi asgari ücretli de gelir vergisinde kümesteki hazır kaz olarak görülür. Ücretinden peşin vergi kesilerek hazineye gelir sağlanır. Toplanamayan  çok  vergi varken, eline az para geçen asgari ücretliden milyoner, hatta milyarderler kadar vergi almak adalete ve eşitliğe sığmamaktadır. Görünen o ki, asgari ücretli uzun süre vergi ödemeye devam edecek. Keşke, tüm yükümlülerden emekçiler gibi vergisi eksiksiz alınsa. Ama nerede? Çalışan kesim düzenli ödeyerek vergi yükünü adeta sırtlamakta.

Malum, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, asgari ücretliye jest yapabileceklerini açıkladı. Elbette, Cumhurbaşkanı’nın yedi milyonu aşkın emekçiyi düşünmesi sevindirici. Emekçi,  açıklamayı duyduğunda umutlandı, beklemeye koyuldu. Bakalım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar gelirliye jesti ne olacak?

Aslında, asgari ücretli jestten çok reel hakkını istiyor. O da yeni ücretin 2 bin 600 lira ve daha üstünde olması. Çünkü, TÜİK’in açıkladığı yüzde 9’luk şaşırtan enflasyon yerine çarşı pazardaki yüzde 20’yi aşan hayat pahalılığına yenilmek istemiyor.  Onun için de yeni rakamın yüksek olmasını umuyor.        

Keşke, Cumhurbaşkanı Erdoğan “asgari ücret vergi dışı bırakılacak” diyerek daha önemli jest yapsaydı emekçiye. Böylesi bir açıklama asgari ücretliyi sevince boğardı. Yıllardır bu jesti bekliyor dar gelirli kitle.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar